Porady

Windę warto zmodernizować!

06.08.2012

W Polsce użytkowanych jest obecnie ok. 84 tysięcy dźwigów. Połowa z nich to urządzenia stare – z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Znaczna część z nich wymaga modernizacji, wiele również – całkowitej wymiany. W zależności od kondycji dźwigu zarządcy budynków wybierają zalecany przez specjalistów zakres prac – modernizację lub właśnie wymianę.

- Nowoczesne windy, podobnie jak nowe auta, poprawią bezpieczeństwo i dodatkowo obniżą rachunki za konserwację i prąd. Nie powinno się więc zwlekać z ich modernizacją. Tylko koneserzy starych samochodów doceniają ich walory, pomimo iż granica bezpieczeństwa jazdy jest mocno zaniżona, a utrzymanie nieuzasadnione ekonomicznie. Podobnie powinno być z windami – mówi Adrian Breś, doradca techniczny z Schindler Polska. - Ich sprawne działanie to oszczędności i komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo - dodaje.

Z roku na rok w Polsce modernizowane są kolejne dźwigi. Wymieniane są napędy, modyfikowane systemy sterowania, ale coraz chętniej montowane są też systemy alarmowe, zasilanie awaryjne czy zabezpieczenia przed niekontrolowanym ruchem kabiny. Przeprowadzając modernizację windy warto się jednak zastanowić nad jej nieco szerszym zakresem. Może on objąć wymianę oświetlenia w oparciu o technologię LED lub montaż czujnika 3D bądź kurtyny świetlnej. Takie rozwiązania, zapewniające wysoką żywotność, a jednocześnie niskie zużycie energii, wymiernie poprawiają bezpieczeństwo użytkowników wind. Wskazane są również do wszystkich rodzajów dźwigów, także tych kilku- czy kilkunastoletnich.

- Windy montowane kiedyś, były produkowane w oparciu o zupełnie inne normy i wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Dzisiejsze dźwigi są o wiele bezpieczniejsze, cichsze i bardziej energooszczędne – wyjaśnia ekspert Schindler Polska.

Oprócz niezbędnych i narzuconych przez normy oraz standardy zmian modernizacyjnych, warto dodatkowo zwiększyć funkcjonalność i poprawić wygląd windy. Zestawy modernizacyjne poprawią nie tylko wizerunek i estetykę kabiny, ale przede wszystkim wpłyną na bezpieczeństwo używania samego dźwigu, podwyższając tym samym komfort jazdy pasażerów.

Jak mówi Adrian Breś, jednym z nowoczesnych rozwiązań jest kurtyna świetlna - zestaw związany z ochroną wejścia do wszystkich rodzajów dźwigów. - Służy podwyższeniu bezpieczeństwa pasażerów, chroni przed wandalizmem oraz obniża awaryjność napędu drzwi – wyjaśnia.

Kolejnym zalecanym przez producentów dźwigów rozwiązaniem jest montaż czujnika 3D. Jest on szczególnie przydatny, gdy windą jeżdżą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich bądź starsze czy o ograniczonych możliwościach ruchowych. Jest to zestaw inteligentnie monitorujący obszar dostępu do windy. Nie pozwala na kolizję osoby wchodzącej bądź wjeżdżającej do kabiny na wózku z zamykającymi się drzwiami windy.

Również wymiana oświetlenia, w oparciu o technologię LED, jest ciekawym rozwiązaniem. Panele i oprawy LED zapewniają odpowiednią wydajność przy niskim zużyciu energii elektrycznej. Jednocześnie szeroka paleta zastosowanego wzornictwa pozwala poprawić estetykę każdej kabiny.

Nowoczesne rozwiązania modernizacyjne służą przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa pasażerów. Są przy tym wygodne – zarówno dla matek, które borykają się z wózkami, jak i dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Jednocześnie z udogodnień korzystają wszyscy użytkownicy wind. Cieszy fakt, że potrzeby mieszkańców oraz ich bezpieczeństwo są powoli zauważane przez zarządców i administratorów i stają się dla nich priorytetowymi.

Źródło: Schindler Polska

Więcej