Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zabezpiecz kocioł przed zniszczeniem

Zamontowanie urządzenia WPS-WP6 nie tylko pozwoli spełnić wymogi prawne obowiązujące w naszym kraju, ale również nie doprowadzi do bardzo kosztownej naprawy wymiennika ciepła. Jest to zazwyczaj spowodowane zbyt małym poziomem medium grzewczego w instalacji.

Zabezpiecz kocioł przed zniszczeniem
AFRISO Armatura zabezpieczająca i regulacyjna oraz przyrządy sterujące, sygnalizujące i pomiarowe
afriso.pl
AFRISO Armatura zabezpieczająca i regulacyjna oraz przyrządy sterujące, sygnalizujące i pomiarowe
Dane kontaktowe:
(32) 330-33-55
Szałsza, ul. Kościelna 7, 42-677 Czekanów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Z wyjątkiem instalacji z elektrodowymi źródłami ciepła lub wtórnych obwodów ogrzewczych z wymienników ciepła - wszystkie zamknięte instalacje centralnego ogrzewania ze źródłem ciepła o mocy powyżej 300 kW - powinny być wyposażone w urządzenia zabezpieczające przed wzrostem temperatury powierzchni grzewczych w kotle. Jest to zgodne z normą PN-EN 12828 dotyczącą projektowania wodnych instalacji centralnego ogrzewania.

W przypadku mechanizmów wyposażonych w źródło ciepła o mocy mniejszej, niż 300 kW, a w szczególności gdy źródło ciepła zlokalizowane jest wyżej, niż większość grzejników wtedy także należy montować ogranicznik poziomu wody lub inne zoptymalizowane urządzenie.

Dostępne w portfolio AFRISO urządzenie WMS-WP6 jest elektromechanicznym czujnikiem niskiego poziomu wody z pływakiem do zamkniętych instalacji grzewczych. Ma za zadanie chronić palnik przed spadkiem poziomu wody i brakiem przepływu medium grzewczego. Jeśli poziom wody spadnie poniżej minimum pływak uruchamia przełącznik, który odcina zasilanie kotła. Mechanizm zabezpieczający (blokada) uniemożliwia ponowne samoczynne jego uruchomienie. Dźwignia kontrolna umożliwia przesunięcie pływaka w dół, aby zasymulować stan alarmowy. Wersja WMS-WP6 bez blokady przeznaczona jest do odblokowania urządzenia zdalnie z szafy sterującej. Dodatkowo, podczas wywołania stanu alarmowego WMS-WP6 ma możliwość włączenia dodatkowego urządzenia np. lampy z buczkiem by zasygnalizować sygnałem świetlnym oraz dźwiękowym o możliwym przecieku na instalacji.

Podłączenie elektryczne WMS-WP6

WMS-WP6. Należy pamiętać, że podłączenie elektryczne powinno zostać wykonane przez uprawnionego elektromontera.


Mechanizm WMS-WP6 z blokadą zaopatrzony jest w 4 przewody: fazowy, ochronny, do sterowania palnikiem oraz do włączenia dodatkowego urządzenia. W tym przypadku jest to „lampa z buczkiem”. W sytuacji gdy poziom wody spadnie pływak znajdujący się wewnątrz wyłączy palnik oraz włączy dodatkowe urządzenie sygnalizujące o niebezpieczeństwie. Pozwoli to uniknąć poważnych konsekwencji związanych z przegrzaniem wymiennika źródła ciepła, a to może prowadzić do jego zepsucia.

Montaż WMS-WP6 w instalacji

Oto kilka istotnych wskazówek jak prawidłowo zamontować WMS-WP6 w instalacji:
1. Należy montować w pozycji pionowej.
2. Pompa nie może wywierać żadnego wpływu na pływak urządzenia np. poprzez wytwarzanie silnego nadciśnienia czy podciśnienia.
3. Należy montować tak, aby główny przepływ medium nie przechodził przez urządzenie.
4. Nie należy montować przed zaworem mieszającym.
5. Poziom minimalny zadziałania alarmu musi znajdować się około 100 mm powyżej najwyższej części kotła.
6. Nie dopuszcza się stosowania zaworów ani innych urządzeń odcinających, które mogłyby zakłócić lub uniemożliwić niezawodne działanie czujnika niskiego poziomu wody.
 

 

WMS-WP6. Dokupując dwa śrubunki możemy połączyć WMS-a z instalacją bez spawania.


Oba dostępne WMS-y zarówno z blokadą jak i bez blokady występujące w ofercie AFRISO wyposażone są w króćce do przyspawania. Należy pamiętać, aby nie spawać króćców, które są podłączone do WMS, ponieważ może to doprowadzić do odkształcenia się pływaka wykonanego z tworzywa sztucznego. Najpierw należy wykręcić króćce, przyspawać je do instalacji, a dopiero później wkręcić na czujnik.

Korzyści z montażu WPS-WP6

Zamontowanie urządzenia WPS-WP6 nie tylko pozwoli spełnić wymogi prawne obowiązujące w naszym kraju, ale również nie doprowadzi do bardzo kosztownej naprawy wymiennika ciepła. Jest to zazwyczaj spowodowane właśnie zbyt małym poziomem medium grzewczego w instalacji.

Zachęcamy do obejrzenia filmu poradnikowego w którym przedstawiamy w jaki sposób zabezpieczyć źródło ciepła przed zbyt niskim poziomem wody w instalacji z wykorzystaniem czujnika WMS.

źródło i zdjęć: AFRISO