Porady

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

Urządzając łazienkę, stajemy przed koniecznością podjęcia kilku ważnych decyzji, które mogą znacząco wpłynąć na komfort korzystania z pomieszczenia kąpielowego. Jeśli mamy do wyboru wannę lub natrysk, zazwyczaj decydujemy się na to drugie. Jednak mnogość dostępnych na rynku możliwości rodzi kolejny dylemat – prysznic z brodzikiem czy bez?

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady – warto się z nimi zapoznać, aby wybrać optymalny dla siebie wariant.

Kabina prysznicowa z brodzikiem – wady i zalety

Kabiny prysznicowe z brodzikiem mogą mieć różne kształty i wymiaryPrysznice z brodzikiem to wciąż bardzo popularne rozwiązanie, która pozwala zaaranżować łazienkę w sposób tradycyjny – wyraźnie odgradzając strefę kąpielową od suchej przestrzeni.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem mogą mieć różne kształty i wymiary – kwadratowe, półokrągłe, narożne, płytsze lub głębsze. Niektóre mają wyprofilowane siedzisko i dzięki swojej głębokości mogą stanowić substytut wanny. W takim brodziku nie tylko weźmiemy prysznic – namoczymy też pranie, wykąpiemy dziecko czy psa.

Kabina z brodzikiem to wybór praktyczny, ale też ekonomiczny – ceny najtańszych modeli zaczynają się już od 300 złotych.

Największą wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości indywidualnego dopasowania. Kabiny prysznicowe mają określone wymiary, które ograniczają nam pole manewru. Może to być kłopotliwe zwłaszcza w przypadku łazienek małych, niewymiarowych bądź zlokalizowanych na poddaszu.

Warto również pamiętać, że kabina z brodzikiem to nie najlepszy wybór w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. Brodzik tworzy podest, który może stanowić dla nich zagrożenie podczas wchodzenia i wychodzenia z kąpieli.

Często podkreślanym minusem  tradycyjnych kabin z brodzikiem jest mało atrakcyjny wygląd. Zdecydowana większość dostępnych modeli ma basenik w kolorze białym, co znacznie ogranicza nasze możliwości aranżacyjne, na przykład dobór mebli czy płytek.

Kabina prysznicowa bez brodzika – wady i zalety

Kabina bez brodzika może być idealnie dostosowana do możliwości przestrzennych danej łazienki Prysznic bez brodzika to wybór, który pociąga za sobą większe koszty niż przeciętne rozwiązanie z brodzikiem. Daje nam jednak także dużo bogatsze warianty aranżacyjne.

Kabina bez brodzika może być idealnie dostosowana do możliwości przestrzennych danej łazienki oraz potrzeb jej użytkowników, ponieważ nie interesują nas narzucone przez producenta wymiary. Natrysk możemy wydzielić pomiędzy dwiema ścianami, odgrodzić drzwiami z szkła hartowanego albo całkiem zrezygnować z odseparowania, tworząc otwartą przestrzeń kąpielową.

Kabiny prysznicowe bez brodzika zyskują coraz więcej sympatyków głównie ze względu na swoją ogromną funkcjonalność. Sprawdzą się w każdej łazience – małej, przestronnej, wąskiej czy na poddaszu. Nie bez znaczenia jest też efektowny, nowoczesny wygląd i charakter. Kabinę można wykończyć w dowolny sposób, zgodnie ze swoim gustem – sprawdzą się zarówno duże kafle, jak i drobna mozaika.

Prysznice bez brodzika to również większe bezpieczeństwo i wygoda, zwłaszcza w przypadku dzieci, osób niepełnosprawnych czy seniorów – brak schodka ułatwia wchodzenie pod prysznic i wychodzenie z kąpieli i zmniejsza ryzyko potknięcia się. Jeszcze większą pewność zyskamy, zakładając płytki antypoślizgowe.

Warto podkreślić, iż sam brak brodzika nie wiąże się z ryzykiem – za odprowadzanie wody odpowiadają systemy odwodnień liniowych. Do prawidłowego zamontowania kabiny bez brodzika potrzeba jednak rzetelnego fachowca – i ten fakt, oprócz stosunkowo wysokich kosztów, uchodzi za wadę tego rozwiązania.

Montaż wymaga bowiem zachowania stosownej wysokości zapasu, który pomieści wszystkie potrzebne warstwy odpływu oraz odpowiedniego spadku w podłodze. Urządzając łazienkę na piętrze domu, musimy się też upewnić, czy strop ma odpowiednią grubość – jeśli nie, trzeba będzie zamontować odpływ w ścianie zamiast w podłodze. Pamiętać należy także o zabezpieczeniu podłogi przed wilgocią przy pomocy specjalnej maty lub tzw. "folii w płynie".

Ponieważ założenie prysznica bez brodzika wiąże się ze zmianami konstrukcyjnymi w łazience, najlepszy moment na decyzję o jego zamontowaniu to generalny remont lub etap projektowania domu.

Wybór jednego z podanych rozwiązań zależy od potrzeb i upodobań domowników, a także od budżetu, jakim dysponujemy. Warto dokładnie przeanalizować dodatnie i ujemne strony obu wariantów, pamiętając zarazem, że urządzanie łazienki to zwykle długofalowa inwestycja, która wymaga drobiazgowego projektu.

źródło i zdjęcia: INTER-PLAST

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

Firma powiązana:

INTER-PLAST

Telefon 34 362 79 09, 34 362 79 04, 34 362 76 67
www.vabo.pl
zamowienia@vabo.pl

INTER-PLAST