Porady

Co warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora?

27.07.2012

Odpowiednio dobrane klimatyzatory powinny zapewnić komfort cieplny w domu i obiektach użyteczności publicznej. W nowoczesnych urządzeniach tego typu przewiduje się wiele interesujących rozwiązań funkcjonalnych.

Klimatyzator jest urządzeniem przeznaczonym do chłodzenia pomieszczenia. Typowy klimatyzator składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza. Kiedyś były to urządzenia zwarte, najczęściej montowane na elewacjach budynków lub w oknach. Ze względu na hałas, jaki generuje sprężarka z czasem system podzielono. Dlatego obecnie parownik i wentylator stanowi jednostkę wewnętrzną a skraplacz i sprężarkę instaluje się na zewnątrz pomieszczeń. Poszczególne podzespoły są połączone ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym.

Chociaż zasada działania systemów klimatyzacyjnych od dawna się nie zmienia, to podczas ostatnich kilku lat klimatyzatory przeszły wiele udoskonaleń. Przykładem niech będą klimatyzatory ścienne S09AHP, S12AHP, S18AHP i S24AHP, które nie tylko chłodzą pomieszczenie, ale również mogą pełnić funkcję pomp ciepła. W urządzeniach tego typu na uwagę zasługuje system oczyszczania powietrza NEO-Plasma oraz automatyczna zmiana trybu pracy. Istotną rolę odgrywa w nich też funkcja CHAOS, czyli naturalny nawiew powietrza. Zwróćmy także uwagę na funkcję zdrowego odwilżania oraz łatwo dostępny filtr antybakteryjny. Klimatyzatory oferowane przez firmę Elektrotermia wyróżnia cichy tryb pracy. Posiadają one również pilota zdalnego sterowania, automatyczny restart, funkcję gorącego startu i 24-godzinny programator załączania i wyłączania.

Przy wyborze urządzenia należy wziąć pod uwagę przede wszystkim, w jakim pomieszczeniu będzie pracował klimatyzator. Inny model znajdzie zastosowanie w biurze a inny w sklepie, sypialni czy też pokoju dziennym. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą będzie różne w zależności od jakości izolacji budynku i rodzaju wentylacji. Nie bez znaczenia pozostają tzw. mostki termiczne.

Poza przeznaczeniem klimatyzatora nie mniej ważna pozostaje jego funkcjonalność. Powinniśmy określić czy urządzenie ma jedynie chłodzić czy również wentylować lub dogrzewać pomieszczenie. Warto zastanowić się także nad filtrowaniem powietrza. Proces filtrowania umożliwia, w zależności od zastosowanego filtra, przechwytywanie cząsteczek kurzu, pleśń i bakterii. Na wybór klimatyzatora wpływa też ilość osób przebywających w pomieszczeniu. Użytkownicy nie tylko emitują ciepło, ale są również źródłem zanieczyszczenia powietrza, oprócz tego niemal w każdym klimatyzowanym pomieszczeniu pracują urządzenia elektryczne, które część energii oddają do otoczenia w postaci ciepła. Znaczny wpływ na dobór urządzenia ma położenie budynku względem nasłonecznia. Ważny jest również stopień przenikania światła słonecznego przez okna budynku.

Wymienione czynniki tylko częściowo decydują o skuteczności pracy systemu klimatyzacyjnego. Istotna jest także moc klimatyzatora dobierana na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda orientacyjna. Drugi obejmuje obliczenia wspomagane przez specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. W metodzie orientacyjnej przyjmuje się, że zapotrzebowanie na chłód wynosi od 80 do 150 W/m² powierzchni pomieszczenia. Dlatego też klimatyzator osiągający moc 2-2,5 kW wystarczy do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m² a klimatyzator o mocy 7 kW powinien sprawdzić się w obiekcie zajmującym 60-80 m².

Rozbieżności przy metodzie orientacyjnego doboru klimatyzatora są znaczne, dlatego lepiej skorzystać z obliczeń komputerowych oraz porady specjalisty. Pomocą w tym zakresie służą fachowcy firmy Elektrotermia, którzy przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego dobiorą właściwą moc klimatyzatora oraz zaprojektują odpowiednie instalacje gazowe, cieczowe i elektryczne niezbędne do prawidłowej pracy systemu klimatyzacyjnego.

Źródło: Elektrotermia

Więcej