Porady

DAKO: Na co zwrócić uwagę wybierając okna do kuchni?

Okno to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. Warto więc dobrze przemyśleć jego zakup, wybierając model, który na pewno w pełni nas usatysfakcjonuje.

Znad kuchenki do zlewu. Z lodówki do blatu. Od stołu do zmywarki. Są dni, kiedy nie wychodząc z kuchni pokonujemy nawet kilka kilometrów. A że to pomieszczenie rzadko jest tak duże, jak byśmy chcieli, warto przyłożyć się do jego urządzenia i zadbać o to, by ta przestrzeń była maksymalnie funkcjonalna. To jednak zadanie niełatwe i wymagające myślenia o wszystkich sprzętach jako jednej całości.

Dotyczy to również – a może przede wszystkim – okien. Te w kuchni spełniają szereg funkcji, od których zależy wygoda korzystania z tego pomieszczenia. Są bowiem źródłem światła słonecznego, umożliwiają efektywną wentylację wnętrza i w dużej mierze wpływają na to, jak się ono prezentuje. A to najlepsze powody, by przed wyborem konkretnego okna dobrze się zastanowić.

Okno to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni

Czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji jest całe mnóstwo. Ważna jest nie tylko konstrukcja okien, ale też materiał z którego są wykonane, wielkość i sposób wykończenia ram. Jak więc uniknąć pomyłek i wybrać okna, które w naszej kuchni sprawdzą się najlepiej? Jakie okno da nam pewność, że chwil spędzonych w kuchni nie zakłóci niepotrzebny stres?

Duże czy małe? Wysoko czy nisko?

Najłatwiej mają ci, którzy o wyborze okien mogą zdecydować jeszcze na etapie projektowania domu. Wielkość i położenie okna w kuchni bezpośrednio wpływa bowiem nie tylko na wystrój, ale też walory funkcjonalne tego wnętrza. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę zarówno specyfikę planowanej kuchni, jak i widok, który rozpościera się z jej okien. Jeśli nie jest on zbyt ciekawy, naprawdę duże okno może nie być najlepszym pomysłem.

Najłatwiej mają ci, którzy o wyborze okien mogą zdecydować jeszcze na etapie projektowania domu

Duże okna lub przeszklone ściany świetnie sprawdzą się natomiast w przypadku, gdy możemy cieszyć się pięknym widokiem (na przykład starannie wypielęgnowanego ogrodu), a sama kuchnia połączona jest z jadalnią bądź salonem. W przeciwnym wypadku wystarczy mniejsze – ale na tyle duże, by zapewnić dostęp odpowiedniej ilości światła dziennego – okno.

Jeśli nie decydujemy się na okno zajmujące całą ścianę, należy zastanowić się nad tym, na jakiej wysokości się ono znajdzie. Najlepszym wyborem okazuje się zwykle okno, którego dolna krawędź sąsiaduje z blatem do przygotowywania potraw, a więc rozpoczynające się na wysokości, na której zazwyczaj pracujemy w kuchni.

Sposób otwierania okna kuchennego

Jest to rozwiązanie, na które decydujemy się najczęściej (lub po prostu kupujemy dom, w którym okno jest właśnie tak zlokalizowane). W takich sytuacjach dużą wagę powinniśmy przyłożyć do sposobu otwierania okna. Na rynku dostępne są modele otwierane przesuwnie. Takie rozwiązanie daje nam możliwość wietrzenia kuchni bez konieczności usuwania przedmiotów stojących na blacie lub parapecie.

Dzięki specjalnej konstrukcji okuć, niektóre okna pozwalają bowiem na rozszczelnienie okna po całym obwodzie

Kolejną przydatną funkcją będzie opcja wietrzenia obwodowego. Dzięki specjalnej konstrukcji okuć, niektóre okna pozwalają bowiem na rozszczelnienie okna po całym obwodzie – odbywa się to poprzez odsunięcie całego skrzydła zaledwie o kilka milimetrów. Dzięki temu możliwe jest usunięcie z kuchni nadmiaru wilgoci bez wychładzania całego pomieszczenia, o które nietrudno w przypadku okien otwieranych w standardowy sposób. Inną opcją są okna nieotwierane w dolnej części. W ich przypadku ruchome skrzydło znajduje się tylko w górnej partii. Decydując się na to rozwiązanie, pamiętajmy jednak, że mycie takiego okna może przysporzyć niemałych problemów, bo wymaga dostępu do szyby od zewnętrznej strony.

Okna kuchenne. Jaki materiał?

Najdłużej wykorzystywanym do produkcji okien materiałem jest drewno. Jego niezwykły wygląd sprawia, że najlepiej komponuje się z wystrojem klasycznie urządzonych kuchni. Decydując się na drewniane okna kuchenne, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem gatunku, z którego są wykonane. Im bardziej będzie on odporny na wilgoć, tym rzadziej wymagana będzie ich konserwacja. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj zarówno europejskie gatunki takie jak modrzew czy sosna, jak i bardziej egzotyczne, szlachetne meranti.

Okna PVC to kompromis między ceną, a jakością

Okna aluminiowe szczególnie dobrze będą prezentować się w nowoczesnych kuchniach, a możliwość montażu szyb energooszczędnych sprawia, że świetnie sprawdzają się w domach pasywnych. Okna aluminiowe docenią klienci, dla których przy urządzaniu kuchni ważne są nawet najmniejsze detale. Technologia ich produkcji pozwala bowiem na właściwie dowolne wykończenie ram: od klasycznych odcieni z palety RAL, przez lakiery strukturalne, aż po folie imitujące naturalne usłojenie drewna.

Okna PVC to kompromis między ceną, a jakością. Dobrze radzą sobie ze wszystkimi niekorzystnymi czynnikami, na jakie mogą być narażone w kuchni. Ich eksploatacja nie nastręcza problemów, bo wykonane z polichlorku winylu ramy bardzo łatwo utrzymać w czystości. Szeroka gama dostępnych wzorów i estetyczny wygląd sprawiają zaś, ze bez problemu dopasujemy je do każdej kuchni – zarówno tej urządzonej na klasyczną modłę, jak i nowoczesnego wnętrza.

Mówiąc o wyglądzie ram, warto wspomnieć także o aranżacji okna

Jak zaaranżować okno w kuchni?

Mówiąc o wyglądzie ram, warto wspomnieć także o aranżacji okna – tym bardziej, że warto zaplanować ją jeszcze zanim zamontujemy nowe okno. Jej najważniejszym elementem jest firanka, zasłony, roleta lub żaluzje. Dwie pierwsze opcje pozwalają wprawdzie na efektowne zaaranżowanie okna, ale wiążą się z utrudnieniami w czyszczeniu, a częste pranie najprawdopodobniej okaże się dość problematyczne.

źródło i zdjęcia: DAKO Sp. z o.o.

DAKO: Na co zwrócić uwagę wybierając okna do kuchni?

Firma powiązana:

DAKO Sp. z o.o.

Telefon 18 449 28 00
www.dako.eu
biuro@dako.eu

DAKO Sp. z o.o.
Zobacz produkty: