Porady

Kanały grzewcze, czy są najlepsze do ogrzewania wnętrz o dużych przeszkleniach? Co daje wentylator?

10.07.2012

Przed kilku laty do ogrzewania wnętrz o dużych przeszkleniach nie było na rynku dobrego, taniego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe nie zda tu egzaminu. 1 m² "podłogówki" waży od 150-400 kg. Klimat w Polsce cechuje duża dynamika, stwarzająca problemy z optymalną dystrybucją ciepła.  Idealną alternatywą dla charakteryzującej się ogromną bezwładnością cieplną "podłogówki" jest ogrzewanie kanałowe.

Kanały grzewcze, czy są najlepsze do ogrzewania wnętrz o dużych przeszkleniach? Co daje wentylator? Grzejniki kanałowe mają bardzo małą masą i niemal niezwłocznie reagują na każdy impuls cieplny, szybko zaczynając grzać pełną mocą. Chronią także przed wnikaniem chłodnego powietrza w głąb pomieszczenia, w trudnych do ogrzania miejscach (wyjścia na taras, balkon).

Można zastosować „kanałówkę” bez wentylatora – jej maksymalna głębokość wynosi nawet 700 mm. Nie wszędzie jednak jest to możliwe. Jeśli zależy nam na maksymalnym ograniczeniu długości i głębokości kanałów, przy jednoczesnym uzyskaniu odpowiedniej mocy grzewczej, warto wspomóc się trójbiegowym wentylatorem.

Wentylator nie tylko znacznie zwiększa moc grzejnika, powoduje także że ogrzewanie jest dynamiczniejsze, a jego cicha praca gwarantuje komfort użytkowania.

Najpłytsze zestawy z wentylatorem mają głębokość zaledwie 8 cm, zatem ich montaż nie musi być uwzględniony na etapie projektowania. Grzejniki kanałowe mogą ogrzewać pomieszczenia samodzielnie, lub stanowić ogrzewanie wspomagające.

Mogą pracować w temperaturach pracy ogrzewania podłogowego. Zawsze warto zainstalować na rozdzielaczu rotametry. Pozwalają one na łatwą zmianę proporcji grzania poprzez "podłogówkę" i „kanałówkę”.

Najkorzystniejszym sposobem sterowania „kanałówką” są elektrozawory umieszczone na rozdzielaczach współpracujące z pokojowym czujnikiem temperatury. Na koniec argumenty estetyczne: jedynym widocznym elementem systemu jest metalowy lub drewniany podest, który można łatwo wkomponować w każde wnętrze.

Latem w miejsce podestu ażurowego warto zamontować podest posezonowy. Zabezpieczy on wnętrze kanału przed zabrudzeniem w okresie gdy grzejniki kanałowe nie pracują.

Źródło: REGULUS®-system

Więcej

Firma powiązana:

REGULUS - system

Telefon 33 496 99 99, 33 815 10 25
www.regulus.com.pl
regulus@regulus.com.pl

REGULUS - system