Porady

Jak urządzić jadalnię?

Nie od dziś wiadomo, że dla wielu osób kuchnia jest sercem domu. Niemniej ważną funkcję pełni również jadalnia, w której spotykają się wszyscy domownicy, aby wspólnie spędzać czas podczas posiłków. Sprawdź, na co zdaniem ekspertów Salonów Agata warto zwracać uwagę  planując tę część mieszkania czy domu.

Funkcjonalność i aranżacja jadalni są szczególnie ważna dla osób ceniących sobie rodzinne chwile. Kilka prostych trików i wskazówek w znaczący sposób może odmienić tę część mieszkania, szczególnie jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia, tylko jadalnia jest wydzieloną częścią salonu bądź kuchni

Na styku kuchni i salonu

Bardzo często, szczególnie w nowym budownictwie, salon jest połączony z aneksem kuchennym. Takie rozmieszczenie pomieszczeń często determinuje miejsce, w którym znajduje się stół jadalny.

- "Nawet przy niewielkim metrażu mieszkania warto wydzielić przestrzeń przeznaczoną do spożywania posiłków. Jeśli jadalnia znajduje się na styku kuchni i salonu powinniśmy zaaranżować ją tak, aby łączyła w sobie elementy obu pomieszczeń. Dobrym trikiem jest umieszczenie pod stołem dywanu, który łamie konwencję" – radzi Natalia Nowak, ekspert Salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.

Połączenie kuchni i salonu ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jednak bez względu na to, jaki jest układ naszego mieszkania, jadalnia jest ważnym miejscem spotkań rodzinnych i powinniśmy zatroszczyć się o to, aby była przyjazna i odpowiadała potrzebom domowników.

Funkcjonalność i aranżacja jadalni są szczególnie ważna dla osób ceniących sobie rodzinne chwile

Funkcjonalność to podstawa

Co sprawia, że jadalnia jest funkcjonalna? Przede wszystkim rozmieszczenie mebli i ich wielofunkcyjność. Stół powinien zajmować miejsce centralne, aby domownicy i goście mieli do niego swobodny dostęp. Jego wielkość trzeba dostosować do potrzeb całej rodziny. Stół nie może być ani zbyt duży, żeby nie utrudniał swobodnego poruszania się po jadalni, ani zbyt mały - wspólne posiłki nie powinny upływać w ścisku i niewygodzie. Krzesła to dopełnienie całości. Mogą być oryginalne, ale nie powinny dominować w aranżacji.

- "W przypadku stołów prostokątnych i kwadratowych odległość między stołem a ścianą i pozostałymi meblami powinna wynosić 80 cm. Łukowy profil stołów owalnych i okrągłych pozwala zmniejszyć ten dystans do 60 cm przy zachowaniu odpowiedniego komfortu użytkowania" – dodaje Natalia Nowak, ekspert Salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.

Okrągły stół wymaga zdecydowanie więcej przestrzeni, dlatego w mniejszych mieszkaniach lepiej sprawdzą się stoły prostokątne bądź kwadratowe.

źródło i zdjęcia: SALONY AGATA

Jak urządzić jadalnię?

Firma powiązana:

SALONY AGATA

Telefon Biuro Obsługi Klienta: tel. 32 888 70 70
www.agatameble.pl

SALONY AGATA