Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak konserwować okna z PVC?

Regularna pielęgnacja i konserwacja okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych ma pozytywny wpływ na utrzymanie ich doskonałego wyglądu i wysokiej wartości przez wiele lat.

Jak konserwować okna z PVC?
Rehau Systemy okienne i drzwiowe z PCV i RAU-FIPRO®
Rehau Systemy okienne i drzwiowe z PCV i RAU-FIPRO®
Dane kontaktowe:
61 84 98 400
Poznańska 1 A, 62-081 Przeźmierowo, Baranowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Profile okienne każdego dnia poddawane są ekstremalnym próbom. Muszą wytrzymać nie tylko nieustanne ataki deszczu, wiatru czy śniegu. Także wielokrotne otwieranie i zamykanie stanowi obciążenie dla konstrukcji okna. Aby zatem utrzymać naszą stolarkę w dobrej formie, należy poznać zasady prawidłowej konserwacji okien i drzwi z PVC.

Konserwacja profili okiennych

Profile REHAU mają powierzchnię zewnętrzną typu HDF (High Definition Finishing). Jest ona niezwykle gładka, łatwa w czyszczeniu i nadaje stolarce otworowej dodatkowy urok. Do mycia profili wystarczą standardowe preparaty czyszczące, pod warunkiem, że nie zawierają środków ściernych. Absolutnie zabronione są płyny czyszczące, zawierające rozpuszczalniki czy inne substancje żrące lub mogące zmienić kolor profili. Nie wolno także czyścić profili z PVC twardymi szczotkami, druciakami czy szpachelkami.

Czyszczenie szyb

To stosunkowo prosta czynność. Wystarczy kupić dobrej jakości płyn do szyb. Szyby można też myć czystą, ciepłą wodą i dobrą irchową ściereczką do okien.

Pielęgnacja uszczelek

Uszczelki, znajdujące się od zewnętrznej strony okna narażone są na działanie zmiennych temperatur, słońca i kwaśnych deszczy. Zaniedbywane szybciej sparcieją i przestaną dobrze spełniać swoje zadanie. Należy więc regularnie czyścić je czystą wodą, a po wysuszeniu natłuszczać środkiem silikonowym do uszczelek.

Konserwacja okuć okiennych

Jeśli zaniedbasz regularne sprawdzanie i konserwację okuć, okna będą się źle otwierały i zamykały. Niezbędne jest zatem regularne oliwienie wszystkich ruchomych części okuć. Warto do tego używać oleju technicznego, a najlepiej smaru silikonowego. Miejsca oliwienia są zazwyczaj zaznaczone symbolem oliwiarki. W przypadku wątpliwości najlepiej zwrócić się do sprzedawcy okien z prośbą o pomoc. Jeśli zaobserwujesz, że okucia mimo nasmarowania pracują nieprawidłowo, trzeba wezwać ekipę serwisową, która zajmie się regulacją okuć i zawiasów okiennych.

źródło i zdjęcia: Rehau