Porady

Kuchinox: Na co zwrócić uwagę, kupując klamkę do drzwi wejściowych?

23.10.2017

Klamki zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów ochrony bezpieczeństwa domu. Podobnie, jak solidne drzwi i okna zapobiegają włamaniom i kradzieżom. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze klamki zewnętrznej, żeby gwarantowała bezpieczeństwo i dodatkowo długo służyła? Warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Najbardziej podstawowym czynnikiem, który determinuje wybór konkretnej klamki jest lokalizacja drzwi. Inne właściwości musi mieć klamka zewnętrzna do domu jednorodzinnego, narażona na działanie czynników atmosferycznych, a inne klamka do drzwi wejściowych w bloku.

Klamki zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów ochrony bezpieczeństwa domuDom jednorodzinny a klatka schodowa

Do drzwi wewnątrzklatkowych w zupełności wystarczą klamki pokryte powłoką chromu lub niklu, który doskonale zabezpieczy je przed korozją. Natomiast w przypadku domów wolnostojących najlepsze okażą się klamki anodowane, czyli wykonane ze 100% aluminium lub jego stopów, pokryte bezbarwną powłoką tlenku glinu. Wykończenie to gwarantuje klamce nie tylko ochronę przed korozją, ale ma też świetną odporność mechaniczną - wcale się nie ściera! Powłoka tlenku glinu nadaje klamkom wysoki połysk, a jej niewątpliwym plusem jest to, że nie zatrzymuje zanieczyszczeń.

Bezpieczeństwo

Do drzwi wewnątrzklatkowych w zupełności wystarczą klamki pokryte powłoką chromu lub nikluKolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając klamki zewnętrzne jest rodzaj mocowania. Ważne, żeby uniemożliwiał on demontaż klamki z zewnątrz, co zabezpieczy dom przed włamaniem. Idealna i bezpieczna klamka powinna zatem posiadać śruby montażowe tylko od wewnątrz, a ich długość musi być dostosowana do grubości drzwi.

- "Jeśli w domu przechowujemy rzeczy wyjątkowo cenne, warto dodatkowo zainwestować w klamkę z wkładką antyrozwierceniową" – dodaje Joanna Wernadzka-Steinmetz, ekspertka ds. klamek w Kuchinox Polska.

- "Wkładki takiej nie można ukręcić ani rozwiercić od zewnątrz żadnym narzędziem! Wśród klamek z oferty Kuchinox taki rodzaj zabezpieczenia stosujemy w seriach Ventus i Qualia" – dodaje. 

Podobnie, jak solidne drzwi i okna zapobiegają włamaniom i kradzieżomPrawa czy lewa?

To pytanie, które zadaje każdy sprzedawca okuć, żeby mieć pewność, że klient nie wróci z prozaicznym powodem wymiany klamki. A więc lewa czy prawa? Jeśli od zewnętrznej – wejściowej – strony otwieramy drzwi prawą ręką, a drzwi mają zawiasy po prawej stronie wtedy wybieramy klamkę prawą. Jeśli zaś otwieramy je po zewnętrznej stronie lewą ręką i dodatkowo zawiasy znajdują się po lewej stronie - wybieramy lewą. Nie tylko dotyczy to klamek z rękojeścią, ale również gałek drzwiowych.

Będąc uzbrojonym w taki arsenał wiedzy na co zwrócić uwagę przy wyborze klamki zewnętrznej – nie ma szans, by wybrać produkt, który będzie źle dopasowany do potrzeb indywidualnych użytkowników. Warto zatem zawsze przed zakupem sprecyzować oczekiwania i parametry, które musi posiadać klamka.     

źródło i zdjęcia: Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k.

Firma powiązana:

Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k.

Telefon 42 715 41 33
www.kuchinox.pl

Kuchinox Polska Sp. z o.o. Sp.k.