Porady

Sundance Spas: Basen czy jacuzzi? Co warto wiedzieć przed wyborem?

19.09.2017

Wydatek poniesiony na basen czy jacuzzi jest tak czy tak całkiem spory. Warto poświęcić mu zatem nieco więcej uwagi, by nie mieć zamiast przyjemności – utrapienia. Poniżej nieco pytań, które sformułowaliśmy w wyniku naszej kilkunastoletniej pracy w branży basenów i spa, a które pomogą Ci podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

1. Po co?

To najważniejsze pytanie. Jeśli codziennie na kąpielisku przepływasz 5 kilometrów i wstajesz w tym celu o 5 rano odpowiedź może być łatwiejsza. Masz dzieci, które chcesz oswoić z wodą? (u mnie to zadziałało z niedużym basenem, obie córki są w pływackich klasach). Może musisz się po prostu pochwalić domem z basenem, bo to wypada w Twoim środowisku? Oceń swoje możliwości i potrzeby uczciwie. W mojej kilkunastoletniej praktyce zawodowej zasypywałem już baseny kilka razy. Powody? Głównie, bo jest nieużywany i zajmuje miejsce, stwarza niebezpieczeństwo dla dzieci czy zwierząt albo koszty utrzymania są za wysokie. W praktyce większość z nas szuka odpoczynku, szczególnie wieczorem i wtedy spa może być bardziej racjonalnym wyborem.

2. Jakim budżetem dysponujesz?

Basen foliowy z marketu za kilka tysięcy złotych może przetrwać parę lat. W miarę trwała konstrukcja ogrodowa w firmie basenowej zaczyna się zwykle od 30 tysięcy, oczywiście może kosztować w zależności od materiałów i 200 tysięcy (zerknij niżej do pytania o czasie użytkowania). Z kolei taka kwota jest absolutnym minimum, gdy myśli się o basenie wewnętrznym (niecka, hala, wentylacja itd.) Z kolei w przypadku minibasenu, przyzwoite urządzenia możemy znaleźć w granicach  20-60 tys. Swoją drogą – jeden z Klientów powiedział mi, że wynajęcie całego basenu w Piasecznie to 500 zł za godzinę i on wybrał takie rozwiązanie.

3. Ile masz miejsca?

Jeśli wolne miejsce w ogrodzie to 7 x 3 metry to dorośli nie popływają. Minimalne wymiary dla basenu to ok. 8 metrów długości. Ewentualnie można rozważyć przeciwprąd czy tzw. swimspa. Przy jacuzzi problem znika.

4. Cały rok czy nie?

Nocna, zimowa kąpiel w jacuzzi? Jeśli ktoś raz spróbował, zwykle zostaje przy takiej wersji jako najlepszej. Ciepło, pięknie, dobre towarzystwo i masaż (a może "lub", bo strumień silnego masażu nieco utrudnia konwersację. Koszty utrzymania zewnętrznego całorocznego basenu są tak wysokie, że w naszym klimacie poza aquaparkami takie baseny nie są wykonywane. W praktyce to zatem ok. 3-4 miesiące (warto od razu pomyśleć o ogrzewaniu), o 1-2 miesiące ten okres można przedłużyć budując zadaszenie. Jeśli ma być cały rok to pozostaje basen wewnętrzny lub forma pośrednia między jacuzzi a basenem, czyli swimspa (coś jak rowerek treningowy – do pływania w miejscu). Co do pułapu kosztów utrzymania – oczywiście zależą od konstrukcji, ale basen wewnątrz z ogrzewaniem to ok. 3000 zł/miesięcznie, a jacuzzi całoroczne na zewnątrz 100-200 zł/miesiąc.

5. Masz dzieci?

Jeśli chcesz, by oswoiły się z wodą – oba, basen i jacuzzi mogą być dobre. Ale jeśli są aktywne i ruchliwe nie masz wyjścia. W jacuzzi jest niewiele wody, nie da się nurkować, szaleć. Hmm, teoretycznie się da, ale można zejść patrząc na swoją pociechę skaczącą w płytkiej wodzie czy wspinającą się po dyszach. W moim przypadku nieduży basen o średnicy ok. 4 metrów i metrowej głębokości był centrum letniej zabawy między 2 a 12 rokiem życia (choć już ok. 10 roku dla obu dziewczynek stał się za mały do pływania i był raczej miejscem wygłupów i schłodzenia).

6. Jak spędzasz czas?

Jeśli lubisz leżeć w wannie i czytać, to w basenie tego nie zrobisz. Bo i brakuje miejsca i woda jest za zimna. Jeśli po całym dniu ciężkiej pracy chciałbyś się zrelaksować, seans w jacuzzi z pewnością przyniesie pożądany skutek. Jeśli podczas spotkań ze znajomymi często przesiadujecie przy grillu, pomysł posiedzenia z nimi w spa przy pogawędce wydaje się być również niezwykle kuszący. Z kolei basen to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu.

7. W domu czy na zewnątrz?

Warto tutaj spojrzeć na pytanie nr 2 i 4. Prócz tego oczywiście sprawy lokalizacji – konstrukcji budynku czy np. bliskości drzew (by nie pływać w liściach). Jeśli wewnątrz – to basen musi być naprawdę dobrze obliczony, by jego masa nie wpłynęła na stabilność budynku. Z kolei przy jacuzzi w lokalizacji wewnętrznej warto spojrzeć na schody i drzwi, by nie okazało się, że nie ma jak go wnieść, powinno się również uwzględnić jego ciężar, przeciętnie spa to ok. 450 kg/m2.

8. Jakie formalności trzeba załatwić?

Z formalności chodzi głównie o pozwolenie budowlane. Przy spa nie jest potrzebne, jeśli basen ma mieć lustro wody poniżej 30 m2 to wystarczy zgłoszenie w starostwie, najlepiej z opisem prac. Powyżej 30 m2 wymagane  jest pozwolenie na budowę.

9. Jakie jest moje zdrowie?

Choć i basen i spa korzystają z zalet wody – wyporności, mniejszego obciążenia dla mięśni i stawów to działanie jest nieco inne. Przede wszystkim basen to aktywny tryb życia, możesz spalić kalorie pływając, możesz utrzymywać formę fizyczną, wykonywać ćwiczenia. W minibasenie masz po pierwsze do czynienia z ciepłą wodą (zalicza się to do termoterapii, nieco jak saunę), po drugie z wypoczynkiem biernym – jak wizyta u masażysty – pomaga, ale ma też swoje przeciwwskazania. W obu przypadkach warto porozmawiać z lekarzem.

10. Czy lubię masaż, czy go potrzebuję?

Last but not least: ideą przyświecającą terapii wodnej, w tym braciom Jacuzzi, gdy opracowali pompę zanurzeniową do wanny w 1956 roku, było przyniesienie ulgi w bólach artretycznych (1). W kolejnych latach przemysł tę ideę bardzo rozwinął, przy czym szczególnie rozwinął się segment masażu relaksacyjnego (masaż stricte leczniczy powinien być prowadzony pod nadzorem fizjoterapeutów), np. w Sundance są dysze, które mają imitować palce masażysty czy łączyć różne style masażu (shiatsu czy masaż klasyczny). W basenie, m.in. ze względu na brak możliwości odpowiedniego ułożenia ciała czy ustawienia temperatury nie stosuje się dysz masażu, ew. pojedyncze wylewki czy dysze, które mają uatrakcyjnić basen.

źródło i zdjęcia: Sundance.pl – PRZEDSTAWICIEL SUNDANCE SPAS POLSCE – Acti Group

Firma powiązana:

Sundance.pl – PRZEDSTAWICIEL SUNDANCE SPAS POLSCE – Acti Group

Telefon infolinia ulgowa: 801 333 700, infolinia dla GSM: 500 850 850
www.sundance.pl
info@sundance.pl

Sundance.pl – PRZEDSTAWICIEL SUNDANCE SPAS POLSCE – Acti Group