Porady

Jak prawidłowo zagęszczać mieszankę betonową?

14.06.2012

Zagęszczanie mieszanki betonowej ma na celu szczelne wypełnienie formy mieszanką oraz wyeliminowanie pustek w układanym betonie.

Daniel Cekała, Kierownik Technologii i Jakości w Lafarge Kruszywa i Beton S.A.
Zagęszczanie mieszanki może być przeprowadzane:

  • Ręcznie – rzadko stosowane, jest możliwe do przeprowadzenia przy mieszance o konsystencji ciekłej, polega na sztychowaniu, np. prętem stalowym
  • Mechaniczne – polega na wibrowaniu ułożonej mieszanki. Najczęściej stosowane są wibratory wgłębne (buławowe), a także powierzchniowe i przyczepne.

Efektywność wibrowania jest uzależniona od składu mieszanki betonowej, częstotliwości i amplitudy drgań oraz czasu wibrowania. Ustalone dla konkretnych warunków parametry wibrowania powinny być tak dobrane, aby zachowana została jednorodność mieszanki.

Nieodpowiednio dobrana częstotliwość drgań i czas wibrowania mogą być powodem segregacji składników mieszanki (grube frakcje kruszywa opadają na dno formy, a zaprawa gromadzi się w górnej warstwie) oraz wprowadzenia zbyt dużej ilości powietrza do mieszanki.

Uwaga! Podczas zagęszczania mieszanki wibratorem buławowym, należy zapewnić nakładanie się poszczególnych pól działania wibratora, nie pozostawiając przestrzeni niedowibrowanych. Jak prawidłowo zagęszczać mieszankę betonową? Szczegółowe informacje o produktach Lafarge można znaleźć na stronie internetowej producenta www.lafarge.pl.

Źródło: Lafarge

Więcej

Firma powiązana:

Lafarge Kruszywa i Beton

Telefon 22 324 60 00
www.lafarge.pl, www.solidnydom.lafarge.pl

Lafarge Kruszywa i Beton