Porady

Nieugięty jak FERMACELL Powerpanel H2O

29.05.2012

Płyty cementowe FERMACELL Powerpanel H2O to znakomite produkty często stosowane przez architektów i wykonawców w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych.

Jednakże jeszcze nie wszyscy wiedzą, że płyty cementowe FERMACELL Powerpanel H2O świetnie sprawdzają się również jako poszycie ścian zewnętrznych, zarówno w budynkach publicznych i komercyjnych, jak i w domach jedno- i wielorodzinnych. Płyty cementowe FERMACELL Powerpanel H2O oprócz swoich podstawowych zalet, jakimi są odporność na wilgoć oraz niepalność (klasa reakcji na ogień A1), charakteryzują się także niesamowitą stabilnością i wytrzymałością na zginanie. Te parametry są zasługą struktury wewnętrznej płyty, która już na etapie produkcyjnym została wzmocniona siatką z włókien szklanych. Dzięki dużej stabilności wymiarowej FERMACELL Powerpanel H2O z powodzeniem można stosować jako płyty nośne pod okładziny kamienne, okleiny imitujące surowe mury oraz inne estetyczne okładziny stosowane na zewnątrz budynków.

Rozwiązanie systemowe, składające się z płyt FERMACELL Powerpanel H2O o grubości 12,5 mm, konstrukcji nośnej (drewniana lub metalowa) wraz z elementami mocującymi oraz profesjonalnym i wypróbowanym system klejenia (wraz z gruntem głęboko penetrującym), pozwala na bezproblemowe stosowanie okładzin kamiennych. Największymi zaletami takiego rozwiązania jest łatwość obróbki, proste i wygodne mocowanie oraz trwała i bardzo stabilna konstrukcja. Klejenie okładzin należy wykonywać ściśle według zaleceń producenta i z uwzględnieniem wszystkich zasad techniki budowlanej:

Rozstaw wg ciężaru okładziny kamiennej:

  • do 30 kg/m2 – rozstaw konstrukcji maks. 625 mm (np. imitacje kamienia, okleiny imitujące mury z cegły)
  •  od 30 kg/m2 do 55 kg/m2 – rozstaw konstrukcji maks. 312,5 mm (kamień naturalny)
  • Płyty można mocować do konstrukcji za pomocą:
  • Wkrętów FERMACELL Powerpanel H2O
  • Certyfikowanymi zszywkami/klamrami (konstrukcja drewniana)

Szczeliny dylatacyjne ustalane są maks. co 8 m zgodnie z Instrukcją montażu FERMACELL Powerpanel H2O. Realizacje wykonane w oparciu o system FERMACELL Powerpanel H2O sprawdzają się w całej Europie.

Źródło: Fermacell Systemy suchej zabudowy

Więcej