Porady

Magnat: Jak odpowiednio łączyć dwa kolory?

13.06.2017

Zestawienie dwóch różnych kolorów we wnętrzu jest atrakcyjnym i często stosowanym zabiegiem dekoracyjnym, jednak by dobrze go wykonać, należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsza kwestia to wybór właściwych odcieni. Kierujemy się tutaj nie tylko charakterem wnętrza, jego funkcją i własnymi preferencjami, lecz także powinniśmy wziąć pod uwagę wzajemne oddziaływanie kolorów na siebie i warunków oświetlenia, które będą miały wpływ na ich percepcję.

W oparciu o teorię barw, wybierając dwa kolory możemy robić to tak, by wzajemnie się one dopełniały, a więc kontrastowały ze sobą. Kolory takie leżą po przeciwnych stronach koła barw.

Kolory kontrastujące zawsze wprowadzają do pomieszczeń pewnego rodzaju dynamikę. Im nasycenie koloru jest większe, tym to wzajemne oddziaływanie barw jest silniejsze. Tak zestawione barwy wzajemnie się jeszcze podbijają, a więc mamy wrażenie, że są jaskrawsze niż gdyby występowały niezależnie.

Dobrze jest zastosować takie połączenia w miejscach do pracy, kuchniach i wszędzie tam, gdzie czujemy, że dodatkowa porcja energii może nam się przydać.

Takie duety barw bywają jednak bardzo męczące i jeśli po nie sięgamy, to raczej w łagodniejszej formie, przy delikatniejszym ich nasyceniu.

Innym sposobem łączenia barw jest ich harmonizowanie. To parowanie ze sobą we wnętrzach kolorów leżących obok siebie na kole barw. Takie połączenia wniosą do wnętrza spokój, zatem świetnie sprawdzą się w salonach, sypialniach i pokojach dzieci.

Innym sposobem łączenia barw jest ich harmonizowanie

Najczęściej stosowane jednak zestawienia kolorystyczne do wnętrz powstają w oparciu o kolory neutralne lub różne odcienie tej samej barwy. Takie kolory jest po prostu najłatwiej dobrać, nie popełniając błędu.

Szarość, beż, brąz, biel i czerń to barwy neutralne i można je komponować z nawet bardzo intensywnymi plamami kolorystycznymi.

Szarość, beż, brąz, biel i czerń to barwy neutralne i można je komponować z nawet bardzo intensywnymi plamami kolorystycznymi

Ten sam kolor w różnym nasyceniu tworzy wnętrze harmonijne, spokojne i piękne. Dobrane w tym samym kolorze wyposażenie i dodatki stworzą eleganckie wnętrze monochromatyczne.

Ten sam kolor w różnym nasyceniu tworzy wnętrze harmonijne, spokojne i piękne

Powściągliwy dobór kolorów pozwala na szaleństwo struktur bez wprowadzania chaosu.

Malowanie ścian dwiema różnymi barwami to także zagadnienie techniczne dotyczące sposobu prowadzenia prac malarskich. Kombinacje kolorów wydłużają realizację prac. Trzeba bardzo dokładnie wydzielić i za pomocą taśmy malarskiej zabezpieczyć krawędzie stref danego koloru. Od dokładności naklejenia taśm zależeć będzie efekt końcowy. Granice łączenia się kolorów muszą być idealnie równe. Wszelkie niedoskonałości wpłyną negatywnie na estetykę pomieszczenia. Taśma malarska powinna być dobrej jakości i odpowiedniej szerokości. Naklejając należy dobrze przykleić jej powierzchnię, szczególnie jednak zwracając uwagę na krawędzie. Tak zabezpieczoną ścianę malujemy, po czym zdejmujemy taśmę. Lepiej jest zaczynać malowanie od kolorów jaśniejszych. Gdy ściana jest już całkowicie sucha, przystępujemy do oklejania i malowania drugim kolorem. Taśmy zdejmujemy natychmiast po zakończeniu malowania, odklejając ją pod jak najmniejszym kątem względem ściany.

źródło i zdjęcia:

Firma powiązana:

Magnat

Telefon 14 681 11 11
www.magnatfarby.pl

Magnat