Porady

Sposób na płaczące rury

21.05.2012

O tym, jak istotna jest izolacja rur instalacji grzewczych wie chyba każdy – utrata energii nie tylko zmniejsza wydajność całego systemu ale również naraża nas na straty finansowe. Jednak nie wszyscy odpowiednie zabezpieczenie instalacji klimatyzacyjnej oraz tej z chłodną wodą jest równie ważne. Dlaczego? Na to pytanie odpowie ekspert z firmy Armacell.

Mówiąc o izolacji, większość z nas ma na myśli zabezpieczenie rur przed swobodną wymianą energii prowadzącą do wyziębienia medium w nich płynących. Taki przepływ energii, mający związek z różnicą temperatur pomiędzy instalacją a otoczeniem, powoduje bowiem łatwe do wyobrażenie konsekwencje – utrata ciepła wiąże się z obniżeniem wydajności instalacji oraz ze stratami finansowymi związanymi z utraconą bezproduktywnie energią. Jednak odpowiednia izolacja jest ważna nie tylko w przypadku rur, których temperatura jest wyższa niż ta otoczenia.

Sposób na płaczące rury. Oczywiście, w przypadku rur z zimną wodą czy też instalacji odpływowej, wymiana energii z otoczeniem nie jest tak bardzo istotna. Tutaj ma miejsce inne, również negatywne zjawisko, a mianowicie kondensacja pary wodnej na powierzchni rury. Czym jest wspomniana kondensacja? Najprościej rzecz ujmując jest to zjawisko, polegające na skraplaniu się pary wodnej występującej w powietrzu na powierzchni chłodniejszej niż tak zwana temperatura punktu rosy. Poniżej tego punktu, para wodna osiąga nasycenie, dlatego też osiada w postaci kropel na danej powierzchni. Ze zjawiskiem tym możemy spotkać się zresztą na co dzień, na przykład nalewając w upalny dzień zimnego napoju do szklanki – osadzająca się na jej ściankach rosa będzie właśnie wynikiem działania zjawiska kondensacji.

Jednak o ile w przypadku szklanki nie jest to zbyt palący problem, to już wilgoć na powierzchni rur może sprawić nam pewne kłopoty. Co więcej, problem ten jest większy niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać – gromadząca się woda prędzej czy później zacznie skapywać z niezabezpieczonej instalacji. Problem wody skraplającej się na niezabezpieczonej instalacji może mieć całkiem poważne reperkusje. W przypadku rur poprowadzonych na zewnątrz może on na przykład prowadzić do zniszczenia sprzętów znajdujących się bezpośrednio pod rurą.

Gorzej jednak, gdy instalacja została poprowadzona w kanale znajdującym się w ścianie bądź w suficie – zbierająca się wilgoć może wtedy bowiem prowadzić do zawilgocenia ściany oraz pojawienia się grzybów lub pleśni, których usunięcie wymaga poważnego nakładu środków – ostrzega Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell. Jak zatem bronić się przed tym zjawiskiem? Podstawową metodą przeciwdziałania skraplaniu się wody jest umieszczenie bariery izolacyjnej pomiędzy chłodną powierzchnią a otoczeniem bogatym w parę wodną. W takiej roli doskonale sprawdza się na przykład wykonana z kauczuku syntetycznego otulina AF/Armaflex, która tworzy doskonałą zaporę dyfuzyjną, zapobiegającą skraplaniu się wody.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do otuliny stworzonej z wełny, zwarta i zamknięta struktura komórkowa kauczuku uniemożliwia namakanie izolacji, co eliminuje nie tylko problem nieestetycznych zawilgoceń na ścianach ale również uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni w jej wnętrzu. Dlatego też, mimo, że wydawać by się to mogło nadgorliwością, odpowiednie zabezpieczenie rur z zimną wodą może pomóc nam w uniknięciu wielu przykrych i niestety kosztownych niespodzianek – radzi Jarema Chmielarski z firmy Armacell.

Źródło: Armacell

Więcej

Firma powiązana:

Armacell Poland

Telefon 71 317 50 25
www.armacell.pl
isspolska@armacell.com

Armacell Poland