Porady

Sopro: Gdy inwestor zleca remont, czyli co należy wytłumaczyć zleceniodawcy przed rozpoczęciem prac?

19.05.2017

Odpowiednie przygotowanie podłoża to jedno z najważniejszych zadań wykonawczych – to od tego elementu zależy w dużej mierze powodzenie całej realizacji. Jeśli powierzchnia nie będzie wystarczająco mocna, nie zapewni przyczepności dla kolejnych aplikowanych warstw i całościowy efekt prac będzie po prostu nietrwały. Prace początkowe, dobór technik wykonawczych oraz chemii budowlanej - jakie informacje przekazać inwestorowi w obliczu tak odpowiedzialnego i precyzyjnego etapu wykonawczego?

Po pierwsze: ocena podłoża

Odpowiednie przygotowanie podłoża to jedno z najważniejszych zadań wykonawczychNajważniejszą kwestią, którą należy uświadomić inwestorowi to konieczność rzetelnej oceny, na jakim podłożu przyjdzie nam pracować, dlatego praca "z marszu" i w pośpiechu nie powinna mieć miejsca, nawet w obliczu krótkich terminów wykonawczych. Od tego w jaki sposób i na ile trafnie sprawdzimy jego kondycję zależeć będzie dobór technik wykonania oraz zakup odpowiednich materiałów, co z kolei dla każdego zleceniodawcy będzie informacją priorytetową. W ramach oceny podłoża możemy stwierdzić czy występują na nim luźne, odspojone fragmenty, ustalić stopień  pylenia, ocenić jego twardość interpretując odpowiednio wygląd, kształt oraz ubytki w efekcie testu zarysowania. Ostukanie istniejącej okładziny umożliwi zorientowanie się z jak daleko posuniętą destrukcją możemy mieć niebawem do czynienia. Działania te należą do najprostszych, ale szczególnie istotnych, nie należy wiec ich lekceważyć i mimo napiętego grafiku, warto rekomendować inwestorowi ich wykonanie, a gdy pojawią się dodatkowe wątpliwości, przeprowadzić test oceny podłoża z użyciem specjalnych przyrządów pomiarowych.

Po drugie: podłoża zazwyczaj wymagają wyrównania

Nieczęsto zdarza się, że powierzchnia, z którą przyjdzie nam pracować będzie od razu gotowa do dalszych działań glazurniczych. Zazwyczaj podłoże przeznaczone pod okładziny ceramiczne czy kamienne nie jest wystarczająco wyrównane lub nie posiada odpowiednio zaprojektowanych spadków i wymaga stosownego przygotowania. Tego typu prace mogą zostać wykonane za pomocą specjalnych szpachli i na taki koszt, a także nieznaczne wydłużenie okresu robót, trzeba przygotować inwestora.

– "Nowoczesna chemia budowlana pozwala na bardzo szybkie, a zarazem trwałe i dokładne przeprowadzenie prac wyrównawczych, dlatego dobrze wykonane zadanie jest warte kilku dodatkowych roboczo-godzin i nie powinno stanowić dla inwestora żadnego problemu" – podkreśla Daria Bielska-Muszalik kierownik produktu w firmie Sopro.

– "Na przykład, stosując wewnątrz budynku samopoziomującą szpachlę Sopro NSC 587, która doskonale nadaje się do wyrównywania podłoży mineralnych w celu uzyskania równych i gładkich powierzchni pod różnego rodzaju okładziny ceramiczne, kamienne, parkiety czy wykładziny elastyczne lub tekstylne, znacząco podnosimy efektywność budowlanych prac przygotowawczych. Chodzenie po wykonanej warstwie jest możliwe już po upływie 2-3 godzin, a układanie płytek - po upływie co najmniej 24 godzin" – dodaje Daria Bielska-Muszalik.

Po trzecie: Czy cały ten bałagan jest potrzebny?

Najważniejszą kwestią, którą należy uświadomić inwestorowi to konieczność rzetelnej oceny, na jakim podłożu przyjdzie nam pracowaćW niektórych przypadkach wystarczy zastosować najprostszą metodę obróbki mechanicznej podłoża – z użyciem ostrego skrobaka, szpachelki, drucianej szczotki itp. W innych przypadkach nieodzowne będzie użycie cięższego sprzętu: szlifierek, frezarek. Niezależnie od obranej metody, musimy dążyć do uzyskania nośnej, stabilnej powierzchni, która zagwarantuje przyczepność kolejnych warstw. Uprzedźmy o tym inwestora, dodając, że bez tego najlepsza chemia budowlana na nic się nie zda.

Jedną z prostszych metod przygotowania podłoża jest szlifowanie, do którego zwykle używa się grubego papieru ściernego, a przy obróbce mechanicznej np. tarczy diamentowej. W tym wypadku warto wyjaśnić czemu służą te działania, tak, by z pozoru  rutynowe i zwykłe etapy prac dla fachowca nie urosły w oczach inwestora do rangi problemu czy opinii niewłaściwie wykonanego zadania.

Po czwarte: grunt to dobrze zagruntować

Podłoża o zróżnicowanej, często silnej chłonności wymagają zagruntowania. W tym miejscu należy wyjaśnić inwestorowi, jak istotny jest dobór wysokiej jakości preparatu gruntującego, który zlikwiduje pylenie (po wcześniejszym odkurzeniu), zredukuje lub zniweluje chłonność podłoża i wzmocni jego powierzchnię. Wszystko to doprowadzi w efekcie do znacznego zwiększenia przyczepności kolejnych warstw. Wbrew pozorom, a może nawet przyzwyczajeniom, inwestycja w dobrej jakości preparat gruntujący to także oszczędność – zarówno ta długofalowa, związana z trwałością wykonanych prac, jak i krótkofalowa – preparat gruntujący zapewnia bowiem większą wydajność i łatwiejsze nanoszenie kolejnej warstwy. W zależności od rodzaju i chłonności podłoża powinniśmy wybrać odpowiedni preparat gruntujący.

- "Jastrychy cementowe i anhydrytowe, płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe, a także tynki cementowo-wapienne i gipsowe można zagruntować za pomocą preparatu SOPRO GD 749 , który redukuje i wyrównuje chłonność, nasyca i wzmacnia powierzchnię, poprawia przyczepność oraz zapobiega odciąganiu wody zarobowej z zaprawy do podłoża. Powierzchnie z betonu chłonnego, tynki, posadzki cementowe, także z ogrzewaniem możemy także zagruntować preparatem głęboko penetrującym Sopro GP 263, który również poprawi przyczepność uszczelnień i zapraw klejowych do tego podłoża".  – podkreśla Daria Bielska-Muszalik kierownik produktu w firmie Sopro.

Odpowiednie przygotowanie podłoża, zastosowanie właściwych preparatów gruntujących, czy poprawiających przyczepność to najważniejsze działania dążące do poprawy właściwości podłoża w celu trwałego i niezawodnego ułożenia wybranej okładziny. Aby współpraca z inwestorem układała się dobrze, warto przede wszystkim wprowadzić go w podstawowe zasady pracy glazurniczej, by wiedział, że ma do czynienia z profesjonalistą, który nie tylko zna się na swojej pracy, ale jest również dobrym, zaufanym doradcą, który chętnie służy pomocą w przypadku niełatwych przecież wyborów w zakresie produktów i skomplikowanych etapów prac.

źródło i zdjęcia: Sopro Polska

Firma powiązana:

Sopro Polska

Telefon 22 335 23 00, 22 335 23 09
www.sopro.pl
biuro@sopro.pl

Sopro Polska