Porady

Jaki klej do ociepleń

30.04.2012

Prace ociepleniowe, wykonywane w sezonie wiosenno-letnim, mają służyć elewacjom przez wiele lat. Skuteczny i trwały efekt zależy od materiałów klejących wybrany system ociepleń.

Kleje Bolix Z i Bolix U służą do mocowania styropianu na typowych podłożach mineralnych w technologii bezspoinowego ocieplania ścian (BSO). Pierwszy produkt sprawdza się w standardowych rozwiązaniach, polegających na przytwierdzeniu płyty do wyznaczonej powierzchni.

Jego skuteczność wynika z ponadprzeciętnej przyczepności. Do wzmocnienia styropianu warstwą zbrojną siatki z włókna szklanego używa się natomiast uniwersalnej zaprawy klejącej Bolix U, dającej równie trwały efekt całości realizacji.

Przygotowaną (wymieszaną z wodą) zaprawę należy nałożyć na styropian metodą „pasmowo-punktową”, czyli pasmami o szer. ok. 3-6 cm, układanymi w odległości ok. 3 cm od krawędzi płaszczyzny płyty, a na pozostałej powierzchni równomiernie rozłożonymi „plackami” w liczbie od 8-10 szt. o średnicy 8-10 cm.  Natychmiastowe przyciśnięcie płyty do ściany zapewni oczekiwany efekt końcowy. W przypadku wykonywania warstwy zbrojnej, siatkę szklaną wtapia się jeszcze całkowicie w nałożoną kolejny raz na powierzchnię styropianu zaprawę klejącą.

Kleje do ociepleń to specjalnie opracowane preparaty, których parametry w pełni odpowiadają czynnikom, jakim poddawane będą mocowane materiały.

Dane techniczne:

Produkt: Klej do systemów ociepleń na styropianie – Bolix Z, Bolix U

Producent: Bolix

Temperatura stosowania: od+5°C do +25°C

Temperatura podłoża: od +5°C do +25°C

Proporcje mieszania: 4,8-5,3l wody na 25 kg kleju Bolix Z 4,5-5,0l wody na 25 kg Bolix U

Konsystencja: suchy proszek

Kolor: szary

Zużycie:

  • Klejenie płyt styropianowych: ok.  4,0 kg/m2

  • Wykonywanie warstwy zbrojnej:   4,0 kg/m2

Cena brutto:

BOLIX Z

  • 1,01 zł/kg netto
  • worek (25 kg) – 25,25 zł netto

BOLIX U

  • 1,27 zł/kg netto
  • worek (25 kg) – 31,75 zł netto

Źródło: Bolix

Więcej