Porady

Wienerberger: Dachówki ceramiczne – dobry wybór w kilku krokach

21.03.2012

Dachy strome są często – nie bez racji – nazywane piątą elewacją. Oprócz funkcji użytkowej pełnią bowiem znaczącą rolę w kształtowaniu estetyki architektury budynku i jego otoczenia. Wybór ceramicznej dachówki, z jej niepowtarzalnym urokiem, będzie trafną decyzją – jeśli tylko podejmiemy ją z uwzględnieniem kilku zasad.

Autor projektu Twojego domu lub architekt adoptujący Twój gotowy projekt pomoże Ci odpowiedzieć na podstawowe pytania związane z lokalizacją przyszłego domu: czy plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego obejmujący działkę zezwala na dachy kryte dachówką ceramiczną? oraz jakie dopuszcza kąty nachylenia dachu i czy umożliwiają one zastosowanie dachówki?

Dachówki ceramiczne – dobry wybór w kilku krokach
Widok pojedynczej dachówki oglądanej z bliska nie jest tożsamy z efektem estetycznym jaki osiągnie ułożona z niej połać dachowa. Jeśli to możliwe, zobacz wybraną przez siebie dachówkę na gotowym dachu. W składzie budowlanym staraj się oglądać ekspozycję z odpowiednio dużej odległości. Najlepiej zbliżonej do tej, z jakiej będziesz patrzył na dach swojego domu. Adresy autoryzowanych punktów sprzedaży dachówek Koramic znajdziesz w zakładce: Gdzie kupić.

Cena materiału na pokrycie dachu to nie tylko koszt metra kwadratowego dachówki. Istotnym jej składnikiem są również koszty elementów wykończeniowych takich, jak gąsiory, dachówki krańcowe, wentylacyjne, elementy mocujące, itp. Dlatego porównanie ceny rozważanych do zakupu dachówek warto oprzeć na kosztach całego systemu, nie sugerując się jedynie prostym porównaniem kosztu samej dachówki. Odwiedzając punkt sprzedaży poproś o kalkulację kompletu materiałów niezbędnych do ułożenia i wykończenia Twojego dachu.

Decyzja o zamianie pokrycia ceramicznego na inne w trakcie budowy domu tylko pozornie może być opłacalna. Dobrze wykonany dach ceramiczny należy do najbardziej trwałych i niezawodnych pokryć dachowych. Koszty jego eksploatacji przez kolejne lata ograniczają się do regularnych kontroli i ewentualnej wymiany pojedynczych, uszkodzonych dachówek. Zmiana pokrycia ceramicznego na inne da bardzo niewielkie „oszczędności”. Wybierając materiał tańszy, najczęściej decydujemy się na jego krótszą trwałość i mniejszą odporność na warunki atmosferyczne.

Tym samym akceptujemy konieczność naprawy pokrycia dachowego, a nawet jego wymiany w przyszłości. Dodatkowe koszty poniesione w trakcie eksploatacji budynku mogą wtedy wielokrotnie przewyższyć uzyskane w trakcie budowy „oszczędności”. Oddaj dach w ręce specjalistów! łożenie dachu ceramicznego z pozoru wydaje się bardzo prostym zadaniem. Dachówka ceramiczna jest jednak materiałem wymagającym od dekarzy zarówno wiedzy, jak i doświadczenia.

Wybierając ekipę dekarską oprócz dokumentów potwierdzających jej umiejętności, poproś potencjalnych wykonawców o listę referencyjną z adresami ułożonych wcześniej dachów. Jeśli to możliwe odwiedź wybrane z nich. Sprawdź, czy ekipa pracowała już z konkretnym typem dachówki. Dowiedz się jak wyglądała terminowość prac ekipy, jej umiejętności działania z projektem, utrzymanie czystości placu budowy czy reakcja na ewentualne błędy.

Źródło: Wienerberger

Więcej