Porady

Innowacyjne rozwiązania na rynku pomp ciepła

13.03.2012

Energia odnawialna stała się już częścią naszej codzienności. W wyniku widocznych zmian jakie nastąpiły w dziedzinie ochrony środowiska oraz wzrostu cen i stopniowej redukcji wydobycia paliw kopalnych, geotermalne źródła energii stanowią opłacalną oraz przyjazną środowisku alternatywę w dziedzinie ogrzewania.

Innowacyjne rozwiązania na rynku pomp ciepła

Jednym z rozpowszechnianych i zyskujących coraz większe uznanie wśród odbiorców sposobów wykorzystania energii odnawialnej jest gruntowa pompa ciepła. W ostatnich latach coraz częściej pojawia się ona na ustach wszystkich, którzy stają przed dylematem doboru systemu grzewczego do swojego domu.

Wzrost kosztów ogrzewania tradycyjnymi systemami czyni instalacje z pompą ciepła konkurencyjnym rozwiązaniem, przy zastosowaniu którego użytkownik nie będzie narażony na niespodziewany wzrost opłat. Jednocześnie spośród wszystkich energii odnawialnych, gruntowa pompa ciepła jest rozwiązaniem, które może być stosowane praktycznie wszędzie, przez cały rok, niezależnie od warunków gruntowych panujących na terenie inwestycji.

Pracuje ona zarówno w dzień, jak i w nocy bez potrzeby zapewniania stałych dostaw paliwa. Kluczowy dla efektywności pracy instalacji jest fakt, że aby dostarczyć do budynku 1kWh energii, potrzebujemy pobrać z sieci elektrycznej jedynie ¼ tej wartości czyli 0,25 kWh, a pozostałe 0,75 kWh pobieramy z gruntu. Jednak aby instalacja z pompą ciepła spełniała nasze oczekiwania musi być odpowiednio dobrana i wykonana. Stąd Sofath, jako europejski lider w tej dziedzinie, proponuje swoim klientom rozwiązanie, które uwzględnia zarówno komfort cieplny, jak i ekonomiczny użytkowników, gwarantując jednocześnie sprawny i efektywny dobór oraz wykonanie instalacji.

Nową generację pomp ciepła marki Sofath reprezentuje system Natea.

Układ jest nowatorskim rozwiązaniem na rodzimym rynku, działającym w oparciu o technologię „bezpośredniego parowania/bezpośredniego skraplania“, a jego serce stanowi pompa ciepła, która pozwala poprzez wykorzystanie procesu bezpośredniego odparowania, pozyskać energię zgromadzoną w ziemi przez kolektor gruntowy (poziomy lub pionowy) i dostarczyć ją do wnętrza domu celem jego ogrzania. W systemie Natea transfer ciepła jest zapewniony dzięki w pełni ekologicznemu, bezpiecznemu czynnikowi R410A pracującemu w obiegu zamkniętym.Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania wymienników pośredniczących, co w znacznym stopniu wpływa na zwiększenie sprawności układu oraz ograniczenie powierzchni gruntu niezbędnego do pozyskiwania odpowiedniej ilości ciepła.

W przypadku pomp ciepła z wymiennikiem gruntowym niezwykle istotnym jest dobór oraz sposób wykonania kolektora zewnętrznego. Często powtarzającym się ograniczeniem na etapie wyboru kolektora jest wykluczenie wymiennika poziomego ze względu na wielkość dostępnej działki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Sofath posiada w swej ofercie wiele rozwiązań możliwych do zastosowania na działkach różnej wielkości oraz o różnej budowie geologicznej.

Wychodzimy do Państwa z propozycją poziomych kolektorów gruntowych układanych na głębokości 100 -120 cm (w zależności od rodzaju gruntu oraz regionu kraju), których powierzchnia jest porównywalna do powierzchni ogrzewanej budynku (stosunek 1:1 w przypadku budynków dobrze ocieplonych). Innowacyjnym rozwiązaniem które Sofath rozpowszechnia na polskim rynku są sondy pionowe umieszczane w odwiertach o głębokości 30m, które umożliwiają zastosowanie systemu Natea nawet w przypadku bardzo małej powierzchni ogrodu.

Wyróżniającym w systemie Natea jest również materiał z jakiego wykonany został kolektor zewnętrzny oraz instalacja wewnętrzna. W pracy układu z pompą ciepła niezwykle istotne jest szczelne wykonanie całej instalacji, gdyż zlokalizowanie wszelkich nieszczelności podczas użytkowania jest utrudnione. Zastosowanie rur miedzianych zarówno do budowy kolektora gruntowego jak i ogrzewania podłogowego gwarantuje nie tylko równomierne rozprowadzenie ciepła w całym domu, ale również najwyższą sprawność oraz bezawaryjność działania układu przez wiele lat. Natomiast zminimalizowanie ilości połączeń oraz zastosowanie łączeń na lut twardy, zapewnia wytrzymałość systemu oraz stanowi o jego szczelności.

Pompy ciepła Natea dają duże możliwości poszerzania funkcji systemu.

Dodatkową zaletą oprócz funkcji ogrzewania domu jest wytwarzanie ciepłej wody użytkowej o temperaturze do 650C. Dołączenie sekcji ciepłej wody użytkowej do instalacji grzewczej Sofath powoduje uzyskanie ciepłej wody po najniższych kosztach.

Pompy Natea posiadają również opcję pełnej klimatyzacji pomieszczeń. Wystarczy latem odwrócić kierunek przepływu czynnika roboczego, aby odprowadzić do gruntu ciepło pobrane w domu. Używana do ogrzewania domu pompa ciepła może podgrzewać także wodę w domowym basenie. Automatyczna regulacja systemu umożliwia równoczesne ogrzewanie domu i basenu, przy czym w sezonach przejściowych priorytet ma ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych.

Rewolucyjność prezentowanego systemu polega również na bardzo atrakcyjnej cenie. Koszt inwestycyjny dla pomp ciepła Sofath jest porównywalny z kosztami towarzyszącymi założeniu nowoczesnej instalacji grzewczej z kotłem kondensacyjnym. Natomiast nieporównywalnie korzystniej kształtują się późniejsze koszta eksploatacyjne, które pozwalają zaoszczędzić do 30% wydatków na ogrzewanie.

Źródło: Sofath / De Dietrich

Więcej

Firma powiązana:

Sofath

Telefon 71 345 00 77
www.sofath.pl
biuro.sofath@dedietrich.pl

Sofath