Porady

Selena: Jak najlepiej chronić drewno? Profesjonalnie!

10.10.2016

Postaw na gwarancję pewnego dachu i wszystkich elementów konstrukcyjnych! Zabezpiecz drewno przed działaniem organizmów osłabiających jego strukturę i wybierz TYTAN Professional Impregnat do drewna z linii  NW. Do wyboru , w zależności od naszych potrzeb mamy trzy impregnaty:  Impregnat do więźby dachowej NW, do drewna konstrukcyjnego NW oraz najbardziej wydajny i uniwersalny impregnat NW, wszystkie dostępne w  koncentracie.

Elementy drewnianej więźby dachowej zaatakowane przez szkodniki i grzyby stopniowo tracą twardość, właściwości techniczne i wytrzymałość mechaniczną. Do prawidłowego zabezpieczania więźby dachowej musisz używać więc środków głęboko wnikających w drewno oraz chroniących przed grzybami i owadami. Produkty TYTAN Professional – Impregnat do drewna NW oraz Impregnat do więźby dachowej i drewna konstrukcyjnego NW, zawierają środki biobójcze i trwale wiążą się z drewnem, zapewniając długoletnią ochronę.

Impregnat możesz aplikować przez natrysk, malowanie oraz kąpielCzym jest impregnacja?

To nasycanie drewna, papieru, wyrobów włókienniczych, skóry i innych materiałów środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem takich czynników jak  grzyby czy owady techniczne od  wody, ognia itp. W dachu impregnacji poddaje się drewno tworzące konstrukcję, ale też sporadycznie występujące, głównie regionalnie pokrycia z gontów drewnianych. Impregnacja drewna, której podstawowym zadaniem jest przedłużenie jego trwałości,  to najbardziej powszechna metoda zabezpieczania przed korozją biologiczną i ogniem. Jeżeli przystępujesz do budowy dachu musisz wiedzieć w kontekście ochrony dwie rzeczy: Jakim preparatem zaimpregnować więźbę oraz jaką zastosować metodę aby była skuteczna.

Profesjonalna impregnacja - Czym zaimpregnować więźbę i inne elementy drewna konstrukcyjnego?

Impregnaty  do drewna z linii NW TYTAN Professional chronią  drewno przed owadami i grzybami. Mogą   być stosowany zarówno do drewna znajdującego się pod zadaszeniem, jak i na zewnątrz. Preparat szybko i głęboko wnika w strukturę drewna, gwarantując zabezpieczenie nawet na głębokości 5 mm (przy kąpieli w roztworze roboczym koncentratu). Impregnat nie zawiera agresywnych chlorków ani soli miedzi, dzięki czemu koncentrat, ani nasączone nim drewno nie powodują korozji stalowych łączników więźby.

Każdy z  preparatów-koncentratów ma charakterystyczny indywidualny, zielony kolor, ale pamiętaj, że w tym przypadku barwnik wskazuje jedynie na zabezpieczenie drewna i pełni funkcję informacyjną i kontrolną.  Impregnat w wersji bezbarwnej możesz stosować np. pod kolorowe farby dekoracyjne. Do zabezpieczania drewnianych komponentów budowlanych znajdujących się pod zadaszeniem polecamy Impregnat do Więźby Dachowej TYTAN Professional. Dostępny również w formie koncentratu, w kolorze ciemnozielonym, który barwi drewno konstrukcyjne na taki sam kolor. Preparat jest bardzo wydajny, a zalecane rozcieńczenie z wodą wynosi 1:9.

Najwyższe parametry wydajności osiąga jednak Impregnat do drewna NW Tytan Professional. Niezależnie od rozcieńczenia, wymagana dawka to 20 g koncentratu na 1m2 drewna, co oznacza  że z 5 litrów koncentratu możesz ochronić pod dachem nawet do 250 m2  drewna klasy I.

Sposób aplikacji - Jaką zastosować metodę aby była skuteczna?

Elementy drewnianej więźby dachowej zaatakowane przez szkodniki i grzyby stopniowo tracą twardość, właściwości techniczne i wytrzymałość mechanicznąImpregnat możesz aplikować przez natrysk, malowanie oraz kąpiel. Najlepszy efekt impregnacji drewna uzyskasz, stosując metodę namaczania kawałków elementów drewnianych. Długość kąpieli zależy od grubości elementów i stopnia ich wilgotności. Prawidłowo sezonowane, suche drewno nie wymaga długiego nasączania – zalecany czas kąpieli wynosi od 30 minut do 3 godzin. Wilgotność drewna zapewniająca optymalną penetrację impregnatu wynosi około 25-28%.

Pamiętaj, że barwnik dodawany do impregnatu jest tylko wskaźnikiem malowania i nie posiada żadnych właściwości biobójczych i może ulec po dłuższym czasie użytkowania wypłukaniu.

Na przekroje powstałe przez cięcie elementów wcześniej zaimpregnowanych, preparat najlepiej nanoś przy pomocy pędzla. Stosuj się do zalecanych dawek: 20 g dla Impregnatu do drewna NW Tytan Professional oraz odpowiednio 40 / 43 g koncentratu dla Impregnatu do Drewna konstrukcyjnego  i Więźby Dachowej NW Tytan Professional. Zaimpregnowane elementy musisz chronić przed opadami atmosferycznymi do momentu utrwalenia środka w drewnie, tj. minimum 48 godzin.

Pamiętaj, że po impregnacji drewna musisz je odpowiednio przesezonować, czyli pozwolić na wyparowanie całej wody, tak żeby składniki biobójcze mogły się uwolnić i odpowiednio spenetrować strukturę drewna.  Dodatkowo przestrzegaj zaleceń producenta, czytaj karty techniczne i …

Ciesz się pięknym i mocnym drewnem przez wiele lat!

źródło i zdjęcia: Selena

Firma powiązana:

Selena

Telefon 71 78 38 301
www.tytan.pl, www.selena.pl
kontakt@selena.com

Selena