Porady

Eco-palnik: Pellet - ogrzej dom tanio i ekologicznie

10.10.2016

Do ogrzewania domu poszukujemy materiałów jak najbardziej wydajnych i tanich. Teraz zalicza się do nich także ekologiczny pellet. By go stosować, wystarczy zmodernizować  swój piec na węgiel, drewno, ekogroszek a nawet na olej opałowy poprzez dołączenie do niego palnika na pellet.

Pellet to drobne, przypominające chrupki kukurydziane wałeczki o długości od 6 do kilkunastu milimetrów. Materiałem na pellet są głównie  odpady drzewne, czyli sprasowane pod wysokim ciśnieniem trociny i wióry, odpady stolarskie i tartaczne, kora drzewna, ale mogą być też trawy, pozostałości z upraw rolnych, a także łuski słonecznika.

Pellet – same zalety

Pellet jest wysoko energetyczny i ekologiczny. A ponadto jest to bardzo wygodny w użytkowaniu opał, przy jego zastosowaniu kocioł nie wymaga stałego nadzoru. Pellet jest łatwy w przechowywaniu: nie wymaga specjalnych warunków, nie brudzi pomieszczeń, nie zawiera żadnych substancji szkodliwych, nie powoduje alergii ani przykrych zapachów.

Pellet to drobne, przypominające chrupki kukurydziane wałeczki o długości od 6 do kilkunastu milimetrów

Ze spalonego pelletu zostaje niewiele popiołu i to popiołu tak naturalnego, że z powodzeniem można go wykorzystać do nawożenia ziemi w ogrodzie. Chociaż ogrzewanie domu pelletem nie jest tańsze niż palenie węglem czy drewnem, ale inwestycja w palnik pelletowy zwraca nam się w naszym komforcie i wygodzie. Natomiast jak szacują specjaliści, modernizacja pieca na olej opałowy zwróci się nawet w ciągu jednego sezonu grzewczego. Z kolei w porównaniu z miałem czy ekogroszkiem opalając pelletem mamy czyściej nie tylko w kotłowni – przecież także w samym kotle! Miał czy ekogroszek szybko zanieczyszczają piece a sprawność zabrudzonego kotła może spaść nawet o 60 procent! Tymczasem po spaleniu tony pelletu zostaje tylko kilka kilogramów popiołu. Bardzo łatwo go usunąć, nie zanieczyszcza tak kotła.

Jak zmodernizować kocioł?

Jeśli przekonują nas zalety pelletu, możemy zainwestować w kocioł na pellet, szczególnie będąc na etapie zakupu nowego kotłaJeśli przekonują nas zalety pelletu, możemy zainwestować w kocioł na pellet, szczególnie będąc na etapie zakupu nowego kotła. Decyzja jest tym prostsza, że obecnie wiele miast i gmin przyznaje dotacje przy zmianie paliwa na ekologiczne. Co jednak jeśli niedawno zainwestowaliśmy w nowy kocioł węglowy, ekogroszkowy czy olejowy? Większość tych kotłów można bez problemu zmodernizować poprzez montaż palnika na pellet.
Modernizacja istniejącego kotła polega na zamontowaniu palnika (najczęściej w drzwiczki pieca lub w popielnik), postawieniu obok zasobnika na pellet i połączeniu go podajnikiem z piecem. Montaż najlepiej jak zrobią fachowcy, którzy dopasują i odpowiednio ustawią palnik. Przed zakupem dobrze najpierw skonsultować się z lokalnym instalatorem producenta palników, który oceni czy nasz kocioł nadaje się do modernizacji – chodzi przede wszystkim o wysokość drzwiczek.

Argumentów za wyborem palnika pelletowego jest wiele – poza oszczędnościami finansowymi i ochroną środowiska naturalnego (przydomowe piece grzewcze emitują do atmosfery wiele bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia substancji), nie bez znaczenia jest komfort użytkowania, bo podobnie jak przy droższym oleju opałowym nie musimy stale nadzorować kotła. Całe spalanie ma miejsce na ruszcie palnika, tym samym piec służąc jako odbiornik ciepła mniej się zużywa niż przy standardowej pracy. Palnik pelletowy jest niemal bezobsługowy: sam się odpala, pobiera paliwo z zasobnika, utrzymuje zadaną temperaturę na piecu lub też w pomieszczeniu, przy współpracy z termostatem pokojowym. Sterowanie palnika pozwala na liczne funkcjonalności m.in. możemy ustawić plan tygodniowy by o dowolnie wybranych godzinach uruchamiało się grzanie ciepłej wody… np. na chwilę przed naszą pobudką.

Podsumowując, przerzucając się na pellet zyskujemy czystość, ekologię, wygodę i oszczędność.

źródło i zdjęcia: Eco-Palnik ZPD Skiepko Wiesław Skiepko

Firma powiązana:

Eco-Palnik ZPD Skiepko Wiesław Skiepko

Telefon +48 41 394 55 18, +48 604 503 547
www.eco-palnik.pl
biuro@eco-palnik.pl

Eco-Palnik ZPD Skiepko Wiesław Skiepko