Porady

Dach – zabezpieczenie przed zimą

14.02.2012

Jesień to dobra pora na dokonanie sezonowego przeglądu dachu i ewentualnych napraw. Przed nadchodzącą zimną warto również zamontować na połaci odpowiednie zabezpieczenia przeciwśniegowe. Powinny znaleźć się na każdym dachu, ponieważ zsuwający się z niego śnieg może być szczególnie niebezpieczny.

W polskim prawie budowlanym nie ma przepisu, który nakazywałby montaż barier przeciwśnieżnych na dachach domów jednorodzinnych. Nie mniej jednak istnieje obowiązek utrzymania budynku w należytym stanie technicznym, w tym usuwania usuwanie sopli, śniegu i nawisów śnieżnych. Najlepiej już na etapie wyboru pokrycia czy projektu dachu, pomyśleć nad doborem odpowiednich akcesoriów dachowych, czyli m.in. właśnie zabezpieczeń przeciwśniegowych.

Zsuwający się śnieżny puch stanowi poważne zagrożenie, zarówno dla naszego mienia, jak i zdrowia i życia ludzkiego. Może zniszczyć znajdujące się w pobliżu domu przedmioty: samochód, rośliny, powyginać lub zerwać orynnowanie, a przede wszystkim jest niebezpieczny dla osób trzecich. Pamiętajmy, że jeśli nasz sąsiad dozna uszczerbku na zdrowiu, w wyniku osuwającego się śniegu z naszego dachu, to według prawa grożą nam poważne konsekwencje prawne (nawet do roku pozbawienia wolności!). Jednak nie sankcje prawne są tu najważniejsze, lecz bezpieczeństwo.

– Taki system powinien znaleźć się na każdym dachu spadzistym (także o nachyleniu 30 stopni). Zwykle płotki przeciwśniegowe, belki, rury czy śniegołapy lub stoppery montowane są od razu na dachach o kącie nachylenia 45 stopni, ponieważ z nich śnieg potrafi osunąć się bardzo szybko i niespodziewanie. Niestety przy dachach o nachyleniu 30º kwestia zabezpieczeń często jest pomijana. Zazwyczaj dopiero po wyrządzeniu jakiejś szkody, pojawia się potrzeba zainstalowania takiego systemu – radzi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które zabezpieczają przed osuwającym się śniegiem. Wśród nich możemy wymienić: płotki przeciwśniegowe, belki drewniane lub rury stalowe na odpowiednich wspornikach, rozbijacze śniegu, stopery, rynny leżące itp. Do najczęściej stosowanych należą płotki przeciwśniegowe, montowane na wspornikach. Rodzaj zabezpieczeń i wsporników dobieramy w zależności od typu pokrycia.

Wybierając ten typ zabezpieczeń, warto zwrócić uwagę na to, czy produkt ma solidną konstrukcję, zabezpieczenie antykorozyjne oraz w jakich odstępach montowane są wsporniki. Ilość wsporników koniecznych do zamontowania płotka powinien określić producent, w zależności od kąta nachylenia dachu oraz jego długości. Nie należy montować płotków rzadziej niż co 80-90 cm. Płotki nie muszą być na połaci przez cały rok, jednak jeśli je zdemontowaliśmy, to należy pamiętać o ponownym ich montażu jesienią. W sytuacji, gdy bariera zostaje na dachu przez okres letni, wtedy przed zimą należy usunąć zgromadzone na niej liście – dodaje Przemysław Skibiński.

Dach – zabezpieczenie przed zimą – alternatywnym rozwiązaniem dla systemu płotków przeciwśniegowych są belki drewniane lub stalowe rury. Są one estetyczne, ale przede wszystkim skutecznie chronią przed masami śniegu, dlatego też cieszą się dużym powodzeniem. Aby spełniały swoje funkcje, muszą być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta (prawidłowy montaż wsporników i zachowanie właściwych odległości). Zaletą belek i rur, oprócz wysokiej skuteczności, jest z pewnością także ich atrakcyjny wygląd.

To, na jaki rodzaj barier zdecydujemy się, w dużej mierze zależne jest od rejonu, w jakim stoi dom. Jeżeli na danym obszarze występują częste i obfite opady śniegu, wówczas zabezpieczenia muszą być wystarczająco mocne. Jednak nie ulega wątpliwości, że zastosowanie zabezpieczeń przeciwśnieżnych jest wskazane na każdym dachu, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Źródło: Klöber

Więcej

Firma powiązana:

KLÖBER GmbH

Telefon 22 35 12 900
www.kloeber.pl
info@kloeber.pl

KLÖBER GmbH