Porady

Okpol: Jeszcze przed zimą sprawdź dach

06.10.2016

To już naprawdę ostatni dzwonek! Przegląd dachu należy wykonać jeszcze przed pierwszym śniegiem i srogimi mrozami. Dlatego też, póki jeszcze nie nadeszła prawdziwa zima, zadbajmy o jego prawidłowy stan.

Częściowo jesteśmy to w stanie wykonać sami. Bez problemu, z użyciem drabiny, możemy podjąć się sprawdzenia rynien. Z kolei, do prac na samym dachu lepiej zatrudnić specjalistów, którzy oszczędzą nam ryzykownych sytuacji na wysokości. W każdym przypadku warto mieć świadomość czynności, które należy wykonać.

Porządki i udrożnianie

Przegląd dachu należy wykonać jeszcze przed pierwszym śniegiem i srogimi mrozamiZacznijmy więc od obowiązku zrobienia porządku z rynnami i rurami spustowymi. Jeżeli nasz dom stoi w pobliżu lasu, musimy zwracać szczególną uwagę na zalegające liście i igliwie. Na szczęście, w bardzo prosty sposób możemy się ich pozbyć. Wystarczy wejść na drabinę i usunąć ręką zbędny ciężar. Do czyszczenia zaleca się również użycie wody pod ciśnieniem, dzięki której równocześnie określimy stopień szczelności. W żadnym wypadku nie stosujmy ostrych narzędzi, mogą one bowiem uszkodzić konstrukcję rynien. Zwracajmy uwagę także na rdzę (szczególnie w przypadku metalowych elementów). Jeżeli zauważymy, że doszło do korozji, należy takie miejsce oczyścić i zakonserwować. Pamiętajmy również o rurach spustowych. Tutaj czyszczenie będzie prostsze, jeżeli posiadają one specjalne otwory rewizyjne z tzw. czyszczakami. W łatwy sposób wyjmujemy takie sitko i usuwamy z niego nagromadzony brud. Wszystkie prace wykonujmy sumiennie i z dużą precyzją. Nieuporządkowane rynny i rury spustowe spowodują wylewanie się wody na elewację, co w konsekwencji doprowadzi do zawilgocenia budynku i powstania grzybów czy pleśni. Równie wnikliwie należy sprawdzić pozostałe elementy dachu…

Szczelność – ważna sprawa

To właśnie szczelność będzie gwarantem nieprzemakania. A jest tutaj wiele miejsc, gdzie może dojść do rozszczelnienia. Należą do nich m.in. kosze dachowe, czyli wklęsłe obszary na styku połaci. W związku z ich budową, zbiera się tu bardzo dużo wody, należy więc dla bezpieczeństwa sprawdzić stan obróbki blacharskiej. Ta powinna być w bardzo dobrej kondycji, również w miejscach zamontowania okien czy wyłazów dachowych.

– "Duży wpływ na szczelność całej konstrukcji okiennej ma kołnierz. Dobrany odpowiednio do rodzaju pokrycia dachu, pozwoli uniknąć problemów podczas codziennej eksploatacji". – opowiada Marcin Demski z firmy OKPOL.

– "Dlatego należałoby sprawdzić stan połączenia kołnierza uszczelniającego z pokryciem połaci dachu pod kątem ewentualnych uszkodzeń będących następstwem porywistych wichur, czy gradobicia". – dodaje.

Równie ważny jest przegląd komina. W związku z tym, że jest to element, który nieustannie "pracuje", należy przyjrzeć się bliżej, czy nie doszło do uszkodzenia i rozszczelnienia obróbki wokół niego. Newralgicznym punktem mogą okazać się także płotki przeciwśnieżne. Ustalmy, czy są prawidłowo zamocowane. Ich właściwe funkcjonowanie zabezpieczy przed zbieraniem się śniegu w niepożądanych miejscach. Tak oto przygotowany dach może ze spokojem powitać nadchodzącą zimę…

źródło i zdjęcia: Okpol

Firma powiązana:

Okpol

Telefon 77 404 66 60, 77 411 57 34
www.okpol.pl
okpol@okpol.pl

Okpol