Porady

Immergas: Kiedy lepsza instalacja grzewcza z kotłem gazowym, a kiedy z pompą ciepła?

12.09.2016

Wzrost cen nośników energii, niejednokrotnie zmusza nas do poszukiwania coraz bardziej energooszczędnych, nowoczesnych i przyjaznych środowisku źródeł ciepła. Wśród urządzeń spełniających powyższe wymagania, do najpopularniejszych należą kotły kondensacyjne i pompy ciepła.

Decydując się na kocioł gazowy ponosimy najmniejsze nakłady inwestycyjne, lecz za wytwarzaną energię będziemy płacić według cen jej nośnika, oczywiście zakładając, ze w miejscu naszej inwestycji, dostępny jest gaz.

W przypadku pomp ciepła sytuacja wygląda inaczej. Jeżeli pompa ciepła ma być jedynym źródłem ciepła musimy skorzystać z pompy wykorzystującej ciepło z ziemi lub wody, co wiąże się ze sporymi nakładami inwestycyjnymi związanymi z budową dolnego źródła i ceną samej pompy. Moc pompy musi pokryć całkowite zapotrzebowanie na ciepło w obiekcie, a odbiory ciepła muszą być dobrane na niskie parametry pracy (konstrukcja pompy ciepła pozwala na zasilanie instalacji CO temperaturą ok. 50-55°C). Przy takim rozwiązaniu oszczędności eksploatacyjne będą największe.

Stosunkowo niskie są nakłady inwestycyjne związane są z pompami ciepła wykorzystującymi ciepło z powietrza, jednak ich praca w niskich temperaturach, poniżej - 15°, staje się nieopłacalna. Dlatego taka pompa powinna współpracować z dodatkowym źródłem energii np. przepływową grzałką elektryczną, kotłem gazowym lub na paliwo stałe.

Rozważając rodzaj źródła ciepła dla instalacji grzewczej bierzmy pod uwagę:

  •     czynnik ekonomiczny związany z nakładami inwestycyjnymi,
  •     cenę urządzenia,
  •     cenę nośników energii,
  •     ewentualne dotacje,
  •     dostępność energii - prąd, gaz

Należy rozważyć wszystkie ZA i PRZECIW, a w przypadku wątpliwości zasięgnąć porady eksperta IMMERGAS.

źródło i zdjęcia: Immergas

Firma powiązana:

Immergas

Telefon 42 649 36 00
www.immergas.pl
immergas@immergas.pl

Immergas