Porady

Ospel: PRESTO HOME daje więcej możliwości zarządzania domem

22.08.2016

Presto Home jest integralną aplikacją systemu Presto, działającą w obrębie bezpośrednio podłączonego do magistrali CAN sterownika centralnego SC-A100. Dzięki jej zastosowaniu uzyskujemy dostęp do centralnego i zdalnego zarządzania multiłącznikami, oraz wielu innych funkcji ułatwiających sprawne zarządzanie wewnętrznymi instalacjami naszego domu. Aplikację obsługujemy na dowolnym tablecie, smartfonie lub komputerze PC opartym na systemie operacyjnym Windows.

Presto Home jest integralną aplikacją systemu Presto, działającą w obrębie bezpośrednio podłączonego do magistrali CAN sterownika centralnego SC-A100Zdalne sterowanie systemem z urządzeń wyposażonych w inne systemy (Android, Ios) możliwe za pośrednictwem usługi zdalnego pulpitu. Ilość zalogowanych do systemu tabletów ograniczona jest jedynie możliwościami lokalnej sieci WLAN. Kupując multiłączniki oraz sterownik centralny Presto, nabywasz dożywotnie prawo do nieodpłatnej aktualizacji oprogramowania pobieranego ze strony internetowej OSPEL S.A.

Centralne sterowanie

Dzięki tej funkcji możemy w bardzo łatwy i szybki sposób centralnie wyłączyć oświetlenie, ogrzewanie, gniazda oraz zamknąć rolety zewnętrzne.

Podczas opuszczania budynku system poinformuje nas również o pozostawieniu otwartych okien w poszczególnych pomieszczeniach.

Plany kalendarzowe

Ogrzewanie, rolety

Zastosowanie sterownika centralnego daje nam możliwość stworzenia dogodnych dla użytkownika planów kalendarzowych, oraz zdefiniowania tzw. cyklu tygodniowego określającego w którym dniu tygodnia dany plan ma być realizowany. Plany posiadają postać trzech różnych trybów: PRACA, WYJAZD, WOLNE, którym przyporządkowujemy odpowiadające nam harmonogramy pracy ogrzewania oraz rolet. W dodatkowej tabeli wpisujemy wyjątki kalendarzowe np.: święta, dni wolne od pracy lub wcześniej zaplanowany urlop.

Przykład

Standardowo w poniedziałki jesteśmy w pracy (w cyklu tygodniowym aktywny jest tryb PRACA), ale np. "Lany Poniedziałek" spędzamy w domu przed telewizorem. W takim przypadku w tabeli "Wyjątki kalendarzowe" wpisujemy datę 21 kwiecień i przyporządkujemy jej tryb WOLNE. Dodatkowo Wielki Poniedziałek jest świętem ruchomym i w przyszłym roku będziemy go obchodzić innego dnia, zatem w tabeli zaznaczamy, że jest to pozycja ad hoc. Oznacza to, że po zrealizowaniu danego wyjątku zostanie on usunięty z systemu aby nie zaśmiecał naszej tabeli.

Priorytety

W systemie Presto polecenia realizowane za pośrednictwem urządzeń systemowych (multiłącznik lub sterownik) posiadają określone priorytety. Polecenie wydane przez użytkownika za pośrednictwem multiłącznika ma zawsze wyższy priorytet niż polecenie zawarte w harmonogramie i wykonywane aktualnie przez sterownik centralny. Dodatkowo możemy określać po jakim czasie bezczynności system ma powrócić do realizowania zadań opisanych w harmonogramie.

Przykład

Centralne sterownie realizuje tryb pracy WOLNE, w którym wcześniej zdefiniowaliśmy, że rolety mają być całkowicie otwarte. W pewnym momencie decydujemy się na drzemkę i chcemy zaciemnić pomieszczenie. Za pośrednictwem multiłącznika, (którego działanie ma zawsze charakter priorytetowy) opuszczamy rolety, które powrócą do poprzedniego "planowego" stanu po upływie określonego przez nas czasu.
Zdalne sterownie funkcjami multiłącznika

Sterownik centralny posiada zdolność sterownia wszystkimi funkcjami multiłączków zainstalowanych na magistrali CAN.

Za pośrednictwem urządzenia mobilnego czy komputera, zawsze masz kontrole nad swoim domem. Nieważne czy jesteś w pracy czy na drugim krańcu świata.

źródło i zdjęcia: Ospel