Porady

Klafs: Łaźnia parowa czy sauna fińska? Którą wybieracie?

26.09.2016

Troska o dobre samopoczucie przekłada się na życiową harmonię. Już u zarania dziejów człowiek spostrzegł, że schlebianie ciału i zmysłom skutkuje nienagannym zdrowiem i pozytywnym samopoczuciem. Umiejętnie przegrzane ciało staje się odporne na choroby, a rozluźnienie mięśni powoduje ogólną relaksację. Współcześnie z dbaniem o zdrowie, odpoczynkiem czy osiągnięciem pełni relaksu jest trochę "na bakier". Deficyt czasu to choroba wieku, więc na wizyty w spa czy wyjazdy do kurortów wypoczynkowych tym bardziej czasu nie ma. A gdyby w tej gonitwie codzienności zafundować sobie własną, domową ostoję wypoczynku, gdzie i psyche, i soma, naczynia połączone, weszłyby na najwyższy poziom relaksu?

To bardzo proste, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytania. Północ czy południe? Sauna fińska – wzorem Skandynawów czy łaźnia parowa – na miarę mieszkańców antycznych krajów Śródziemnomorskich? W którą stronę kierujemy ster? Odpręż się i zamknij oczy – w końcu jesteś w strefie swoich marzeń.

"Relax, take it easy". Odpoczynek na sucho czy na mokro?

Sauna swoimi korzeniami sięga odległych czasów. Łaźnia parowa, nazywana często sauną mokrą, turecką, rzymską, była znana już w starożytności. Temperatura w jej wnętrzu wrasta do 40-50°C, natomiast wilgotność dochodzi nawet do 100%. Inaczej dzieje się w przypadku sauny fińskiej, suchej. Kąpiel odbywa się w wysokiej temperaturze oscylującej między 85-100°C – ta praktyka została zapoczątkowana przez Finów co najmniej 1000 lat temu.

Domowa strefa spa z sauną Lounge

Łaźnia parowa jest idealną propozycją dla osób, które systematycznie pragną zażywać relaksu. Do osiągnięcia optymalnych parametrów wystarczą 2-3 minuty, można więc korzystać z niej codziennie. W przypadku sauny fińskiej czas nagrzewania się kabiny to 20-60 minut, w celu stabilizacji zdrowia i dobrego samopoczucie zaleca się odbywać kąpiel raz w tygodniu. Należy pamiętać, że częstotliwość i długość pobytu powinna być uwarunkowana stanem fizycznym i psychicznym.

Kaikki Muuon Turhaa, Paitsi Saunominen

Z fińskiego: "Wszystko inne jest niepotrzebne, z wyjątkiem sauny". Prawda, podobno w Finlandii jest więcej saun niż domów. Mroźny klimat Północy nie należy do łagodnych, nic więc dziwnego, że mieszkańcy tych regionów lubią się porządnie wygrzać. Można nawet powiedzieć, że Finowie na swój sposób kultywują saunowanie. Moment polania kamieni wodą nazywany jest przez nich "duszą sauny" i traktowany jako jeden z najważniejszych etapów odpoczynku w saunie. Gorące granitowe kamienie, znajdujące się w piecu, podlane wodą, powodują powstanie pary, która rozchodzi się po całym wnętrzu. Kabina sauny posiada najczęściej 2-3 poziomy siedzisk, gdzie im wyższy poziom, tym wyższa temperatura. Podczas gdy łaźnia parowa może być wykonana z tworzywa bądź ceramiki, ściany wewnętrzne sauny fińskiej zawsze wykonuje się z drewna – to jedyny naturalny materiał, który w dotyku nie wydaje się gorący nawet w wysokiej temperaturze.

Strefa Wellness z sauną PURE, leżanką SWA, panelem Słoneczna łąka i Ergometrem

Łaźnia parowa - relaks pełną parą

Hammam – rytuał kąpieli, którego część stanowi łaźnia parowa, do dziś jest stałym elementem krajobrazu Turcji. Dzięki nowoczesnej mowie kształtów i obszernemu zapleczu technologicznemu, łaźnia parowa wkracza do domowej przestrzeni i zaciera granicę między częścią mieszkalną a strefą wellness. Łaźnie parowe marki KLAFS powstały z myślą o maksymalnej synergii przestrzeni życia i odpoczynku. Łaźnia parowa D12 została wyposażona w modułową konstrukcję ścian wykonanych z aluminium oraz szkła. Ta innowacyjna metoda pozwoliła na dowolność w kwestii wielkości kabiny i umiejscowienie siedzisk z luksusowego drewna tekowego. Elegancki design lamp sufitowych oraz wbudowanego prysznica doskonale koresponduje z wnętrzem łaźni, podobnie jak dyskretny dopływ pary, opracowany w oparciu o nową koncepcję. Łaźnia parowa D12 to przestrzeń tworzona na miarę potrzeb – w projekcie możemy uwzględnić indywidualne rozwiązania, np. rodzaj okładzin wewnętrznych. Dodatkową zaleta jest wybór oświetlenia pośredniego umożliwiającego zmianę kolorów bądź uzyskanie efektu gwieździstego nieba, które zamienia mgłę w magiczny blask. Wartość dodaną stanowi także zintegrowany pakiet KLAFS GREEN STREAM, który pozwala na znaczną redukcję zużycia energii.

Łaźnia parowa D12 Oro Nero

Alternatywą dla modelu D12 jest łaźnia parowa D12 Oro Nero, różniąca się od pierwowzoru zdecydowaną estetyką zaproponowaną przez duet projektantów Henssler & Schultheiss. Minimalistyczne wzornictwo, operujące geometrycznymi formami, zestawiono z imponującym motywem roślinnym w szlachetnym odcieniu złota. Za sprawą przeszklonego portalu oraz czarnych siedzisk z naturalnego kamienia, łaźnia parowa zyskała wyrazisty, monumentalny i niepowtarzalny charakter.

Zupełną nowością marki KLAFS jest łaźnia parowa D6 posiadająca kilka wariantów stylistycznych. Ten model jest doskonałym odzwierciedleniem modernistycznej teorii – "forma wynika z funkcji". Kubistyczny kształt, konsekwentny minimalistyczny styl, różnorodność motywów – to atrybuty, które stają się cechami rozpoznawczymi nowego modelu łaźni parowej zaprezentowanej po raz pierwszy podczas targów branżowych FIBO w Kolonii.

Łaźnia parowa D6 ColourLine

Całkowitą innowacją jest niepowtarzalny design ławek, które nie są zintegrowane z kabiną, natomiast stanowią samonośną konstrukcję. Tego rodzaju konstrukcja ław zapobiega osadzaniu się na nich wody. Również forma sufitu została opracowana w taki sposób, aby wszystkie elementy zlokalizowane nad strefą ław były ukośne i uniemożliwiały kapanie wody. Błyszczące i gładkie powierzchnie ścian i sufitu łaźnia D6 zawdzięcza zastosowanemu wysokiej jakości akrylowi, materiałowi wykazującemu podobieństwo do szkła. Łaźnia parowa D6 daje możliwość wcielania w życie własnych wyobrażeń na temat wymarzonej strefy relaksu. Dla estetów kochających kompletny minimalizm idealna będzie łaźnia parowa D6 utrzymana w bieli lub czerni z elementami czarnego antracytu.

ColourLine to wersja dla poszukujących nowatorskich rozwiązań – biały sufit oraz jedna ze ścian zestawione z kolorowymi powierzchniami umiejscowionymi za ławami.

Łaźnia parowa D12

Najbardziej ekskluzywnym wariantem jest łaźnia parowa D6 w wersji Diamond. Subtelna złocista siatka połyskuje kusicielsko na tle czarnej ściany za ławkami. Efekt zniewalający.

źródło i zdjęcia: Klafs

Firma powiązana:

Klafs

Telefon 61 438 39 20
www.klafs.pl
info@klafs.pl

Klafs