Porady

Remmers:Ochrona drewna na zewnątrz

30.08.2016

Tylko odpowiednie przygotowanie powierzchni drewna oraz prawidłowe wykonanie procesów aplikacyjnych impregnatów, decyduje o skuteczności aplikacji kolejnych powłok, a co za tym idzie determinuje uzyskanie wysoko jakościowego wykończenia.

Jeżeli mowa o przygotowaniu drewna, to bardzo ważny jest wybór surowca. Należy podkreślić, że impregnaty mają znaczenie w przypadku chłonnych gatunków, bądź poszczególnych stref drewna jak, np. biel sosny. Natomiast zbyteczne jest ich wykorzystanie dla gatunków o dużej gęstości (dąb, orzech). Niemniej ważne jest szlifowanie drewna, gdyż pomijanie tego etapu w przypadku drewna po obróbce frezowaniem, czy heblowaniem hydraulicznym, oznacza zamknięte pory, za tym idzie brak chłonności impregnatu, czego efektem, może być nierównomierne wybarwienie.

Optymalna granulacja papierów ściernych stosowanych przed impregnacją czy gruntowaniem drewna wynosi 100-120. Na końcu zaś biorąc pod uwagę wyroby lakierowe, to najogólniej dzieli się je na transparentne (przezroczyste/przeświecalne) i kryjące. Ich wybór zależy od przeznaczenia danego produktu, przy czym szczególnie rygorystyczne wymagania, obowiązują we wszystkich wariantach, w których występuje możliwość kontaktu drewna z gruntem. Ważnym też jest umiejętność odróżniania pracy produktami wodnymi, a produktami chemicznymi bazującymi na rozpuszczalnikach. Należy pamiętać o tym, aby każdorazowo wykonać malowanie próbne w celu sprawdzenia koloru, tolerancji z podłożem i przyczepności. Najważniejsza zasada w ochronie drewna na zewnątrz to, aby impregnat był w drewnie, a nie na jego powierzchni.

źródło i zdjęcie: Krzysztof Bobrowski, REMMERS

Firma powiązana:

Remmers

Telefon 61 816 81 00
remmers.pl
remmers@remmers.pl

Remmers