Porady

Konbet: Problem "klawiszowania" stropów

10.08.2016

Klawiszowanie to powstawanie rys pomiędzy elementami nośnymi stropów. Czy stropy z płyt prefabrykowanych klawiszują?

Klawiszowanie to bardzo często podnoszony problem i warto w kilku słowach go wyjaśnić. Otóż klawiszują stropy źle ułożone i to zarówno wykonane z płyt, jak i stropy gęstożebrowe (np. Teriva). Doadtkowo w stropach gęstożebrowych możemy spotykać się z tym problemem częściej, ponieważ ich układanie jest bardziej złożone, w związku z tym podczas prac budowlanych można popełnić więcej błędów (brak niezbędnych zbrojeń, wady ułożenia, źle umiejscowiona ścianka działowa).

Stropy z płyt układa się szybciej i łatwiej, jednak tego typu stropy mają złą sławę z dawnych lat. Dotyczy to budownictwa z tzw. wielkiej płyty, gdzie do dzisiaj widać przypadki nierównych ścian czy sufitów. Jest to, co należy jeszcze raz podkreślić efekt złego ułożenia, złej jakości płyty (np. nierówności krawędzi) oraz zalania przestrzeni pomiędzy zamkami złej jakości betonem.

Aby wyeliminować efekt klawiszowania firma wprowadziła na rynek specjalny dodatek do betonów, którego zastosowanie nadaje masie betonowej właściwości ekpansywne, co oznacza, że po zalaniu beton taki nie kurczy się i nie tylko pozostaje przy swej pierwotnej objętości, lecz ją zwiększa. Zastosowanie tego typu betonu pomiędzy zamkami płyt, powoduje ich dużo sztywniejsze związanie oraz eliminuje wolne przestrzenie mogące powstać po związaniu klasycznego betonu (a także odparowaniu wody)- wolne przestrzenie, które obok złego ułożenia płyt są zawsze głównym powodem klawiszowania.

Zaprawa ekspansywna do wypełniania zamków pomiędzy płytami strunobetonowymi to gotowy do użytku produkt w proszku, którego skład opracowano z myślą o przygotowaniu niekurczliwych betonów i zapraw o niskim stosunku wody do cementu. Produkt zawiera substancje o wysokim stopniu płynności (superplastyfikatory), które pozwalają uzyskać mieszanki o niskim stosunku wody do cementu.

źródło i zdjęcia: Konbet Poznań Sp. z o.o., Sp. k.

Firma powiązana:

Konbet Poznań

Telefon 61 877 25 81, 516 058 014
www.konbet.pl, www.stropsmart.pl
poznan@konbet.pl

Konbet Poznań