Porady

Illbruck: Okno w ociepleniu - jeden system, trzy warianty montażu

08.08.2016

Systemowe mocowanie i uszczelnianie złącza okiennego w płaszczyźnie ocieplenia budynku. Montaż efektywny energetycznie, efektowny - przy okazji.

Standardowy profil instalacyjny PR007 głównie dla ścian dwuwarstwowychZgodnie z przyjętymi przez Parlament i Radę Unii Europejskiej postanowieniami Dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od 1 stycznia 2021 r. budowanie domów o "niemal zerowym zużyciu energii" (od 1 stycznia 2019 r. nowo powstałych budynków administracji publicznej) stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Europie.

W tym kontekście, rozwiązaniem przyszłości staje się sprawdzony w budownictwie energooszczędnymi pasywnym system illbruck MOWO, w którym okna są montowane w płaszczyźnieizolacji termicznej budynku celem ograniczenia wartości liniowych mostków cieplnych. Żadeninny system nie ma tylu obszernych badań, co utytułowany licznymi nagrodami system MOWOmarki illbruck. To pierwsze i jak na razie jedyne rozwiązanie montażu okien w ociepleniu bazującena spoinie klejowej przenoszącej obciążenia, które uzyskało certyfikat ift Rosenheim (wedługwytycznych MO-01/1 oraz MO-02/1). Na podstawie programu obejmującego kilkanaścieróżnych badań, potwierdzono wszystkie, stawiane systemowi założenia projektowe. Oznacza to,że projektanci, firmy montażowe i inwestorzy otrzymują najlepiej przebadany system montażuokna w ociepleniu.

Kątownik instalacyjny PR010 sprawdzi się w bardzo szerokich konstrukcjach trójwarstwowych muruTrzy warianty montażu systemu illbruck MOWO

Typ 1 – wykusz 35 mm. Problemy występujące w przypadku mocowania i uszczelniania okien częściowo wysuniętych w ocieplenie, są rozwiązane za pomocą systemu illbruck MOWO typu 1, w skład którego wchodzą: PR011 płyta instalacyjna 35 mm (FOT. 1) oraz TP652 taśma rozprężna illmod Trio+. W tym celu należy przykleić płytę instalacyjną PR011 z profilu 35 mm, aby utworzyła ramę, w której następnie osadzimy okno. Krawędź okna nie powinna wystawać poza płytę instalacyjną. Samo uszczelnienie realizujemy w sposób łatwy i niezawodny za pomocą taśmy rozprężnej TP652 illmod Trio+ Utworzona tym samym rama z płyty PR011, staje się naturalnym przedłużeniem ościeża, a w połączeniuz mocnym klejem szybkowiążącym SP340, rozwiązany jest problem zbyt małej odległości od brzegóww przypadku stosowania śrub do mocowania ościeżnic.

MOWO typ 2Typ 2 – wykusz 90 mm. W tym wariancie system illbruck MOWO składa się z profilu instalacyjnegoPR007 (FOT. 2), profilu izolacyjnego PR008 oraz taśmy rozprężnej illmod Trio+ TP652. Ramę nośną tworzyprofil o przekroju trójkątnym, z przyciętymi krawędziami. Zastosowanie klinów izolacyjnych PR008 zwiększa izolacyjność cieplną i ułatwia połączenie z dociepleniem budynku. Niezawodność systemu typu 2, który był podstawą do opracowania typów 1 i 3, potwierdzają tysiące zamontowanych metrów ram systemu.

Typ 3 – wykusz od 120 do 200 mm. Rama w kształcie litery "L" zapewnia idealne warunki dźwigni i dzięki temu nadaje się do stosowania przy największych występach, np. z konstrukcjami wielowarstwowymi (klinkier). Zastosowanie bloków izolacyjnych PR012 opracowanych specjalnie do łączenia z następnymi elementami budynku, zwiększa izolacyjność cieplną. Ponadto w skład systemu typu 3 wchodzą: kątownik instalacyjny PR010 (FOT. 3) oraz taśma rozprężna illmod Trio+ TP652.

Krótka charakterystyka

MOWO typ 3Energooszczędny
Co to wszystko oznacza dla inwestora? Z pewnością realne ograniczanie wartości liniowych mostków cieplnych, ale też możliwość wcześniejszej adaptacji wnętrz. Jak dotąd, inwestor musiał czekać na ocieplenie domu, aby móc uszczelnić zamocowane uprzednio okno w warstwie ocieplenia. System illbruck MOWO, umożliwia pełne zamknięcie otworu już po 24 godzinach, zatem inwestor nie jest pozostawiony samemu sobie z problemem kontynuacji montażu, a konkretnie jego części związanej z uszczelnieniem – zamknięciem przegrody okiennej. Ponadto system umożliwia późniejszą wymianę okien bez uszkodzenia elewacji. System przeznaczony jest do energooszczędnego, pasywnego, jak również blisko zeroenergetycznego budownictwa.

3 typy montażu - system illbruck MOWOHermetyczny
Współczynnik infiltracji powietrza wynosi a < 0,1 [m3/m·h·daPa2/3], a więc może występować w duecie z najbardziej szczelną stolarką w 4 klasie przepuszczalności powietrza.

Cichy
Podczas gdy tradycyjny system montażu wysuniętego przed lico muru uzyskał w badaniach izolacyjność na poziomie zaledwie 19 dB, przy zastosowaniu systemu illbruck MOWO uzyskano wartość 36 dB. Dzięki zastosowaniu uszczelniacza hybrydowego SP525 system uzyskał wartość 43 dB. To wynik, jakiego obecnie nie osiąga żaden inny system. Dzięki temu nie jest wymagana dodatkowa ochronaprzed hałasem, np. w postaci paneli wygłuszających.

Pod kontrolą
Firma tremco illbruck zapewnia wsparcie na etapie projektu i wykonania. Każda budowa jest monitorowana na etapie realizacji, a zachowanie procedur nagradzane jest 5-letnią gwarancją na funkcjonalność systemu.

Rekomendacja
Rozwiązanie jest rekomendowane w najnowszych wytycznych ITB nr B6/2016.

źródło i zdjęcia: Illbruck

Firma powiązana:

tremco illbruck

Telefon 12 665 33 08
www.illbruck.com
sprzedaz@tremco-illbruck.com

tremco illbruck