Porady

Besco: Wanna czy prysznic?

01.08.2016

Wanna czy prysznic? To jedno z najtrudniejszych pytań, jakie należy zadać projektując łazienkę. Specjalnie dla Besco, pani Agnieszka Sowińska, architekt, podpowiada czym kierować się, aby podjąć słuszną decyzję.

Trudność polega na tym, że raz podjęta decyzja determinuje, często nieodwracalnie układ funkcjonalny łazienki. Każdy kto lubi zmiany wie, że nie jest łatwo przearanżować to pomieszczenie. Jako architekt, spotykając się z Klientami, przechodząc do tematu projektu łazienki, zadaję pytanie- wanny czy prysznic? Z mojego doświadczenia wynika, że odpowiedź na to pytanie odzwierciedla zasadniczą różnicę między męską i kobiecą wizją kąpieli. Wanna to kobieca, długa, relaksująca kąpiel, a prysznic to męskie, szybkie odświeżenie. Zazwyczaj. Istotnym czynnikiem warunkującym odpowiedź na to pytanie jest kwestia istniejących instalacji i wymiarów pomieszczenia.

O ile sama instalacja wody zimnej i ciepłej niemalże zawsze daje możliwości zmiany rozwiązań, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, o tyle problematyczna jest kanalizacja. Wylew z wanny mieści się bowiem około 10 do 15 cm nad posadzką, natomiast brodzik zwłaszcza taki, który ma się równać z poziomem płytek, swój wylew ma w poziomie posadzki lub nieco poniżej ich linii. Dlatego też, zwłaszcza brodzik, musi się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie kanalizacji.

Aby rozważać zmieszczenie w łazience wanny, pomieszczenie musi mieć co najmniej 4m2. Ważne jest również, aby przynajmniej jedna ściana miała długość przekraczającą 15 metra.

Aby ułatwić Klientom podjęcie decyzji wanna czy prysznic, polecam, aby odpowiedzieli sobie na kilka pytań, m.in.:

  • w jakim wieku są domownicy?, 
  • ilu domowników będzie korzystać z łazienki?, 
  • czy jest to jedyna łazienka w mieszkaniu/domu?,
  • czy z łazienki będą korzystać osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych?, 
  • czy w łazience ma się jeszcze dodatkowo zmieścić pralka?

Współcześni developerzy, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich Klientów, coraz częściej dbają o to, aby w oferowanych wnętrzach, w łazienkach mieściła się i wanna i kabina prysznicowa. Jednocześnie Klienci mogą wybierać z coraz szerszej gamy produktów sanitarnych spełniających obie funkcje jednocześnie np. wanny z parawanem, kabino- wanny, głębokie brodziki z siedziskiem, itp.

Najbardziej wyszukane wymagania Klientów można więc przy współudziale kreatywnych osób takich jak projektant, wykonawca czy doradca handlowy, przekuć w nietuzinkowe rozwiązanie wygodnej, ładnej i funkcjonalnej łazienki.

źródło i zdjęcia: Besco