Porady

Metpol: Jakie stosować narożniki do tynków mokrych?

14.07.2016

Wykonując tynki cementowo – wapienne stosujemy narożniki stalowe pokryte powłokami ochronnymi – najczęściej ocynkowane ogniowo lub w ostatnim czasie pokryte ogniowo powłoką cynkową o fabrycznej nazwie Magnelis. Tynki tego rodzaju szybko wysychają i rzadko dochodzi do rdzewienia narożnika.

Jakie stosować narożniki do tynków cementowo – wapiennych?

W narożnikach stalowych newralgicznym punktem są cięcia narożników i grzbiety, na których podczas szlifowania może ulec uszkodzeniu powłoka ocynku. Uszkodzone miejsca są bardziej narażone na powstanie ognisk rdzy. Pomysłem na poprawienie zabezpieczeń stali jest nowa powłoka stosowana zamiast standardowego ocynku – powłoka Magnelis. Jest to nowatorski rodzaj zabezpieczeń przed korozją stosowany w narożnikach do tynków. Skład chemiczny powłoki Magnelis został tak zoptymalizowany, aby uzyskać najlepsze właściwości antykorozyjne. Powłoka Magnelis zawiera domieszkę 3,5% aluminium i 3% magnezu. Decydująca jest właśnie ta 3% domieszka magnezu, gdyż to dzięki niej tworzy się stabilna i mocna powłoka na całej powierzchni blachy, gwarantując znacznie bardziej efektywną ochronę przed korozją niż powłoki o niższej zawartości magnezu. Należy pamiętać - przy wykonywaniu tynków cementowo- wapiennych – nie wolno stosować narożników aluminiowych.

Jakie stosować narożniki do tynków gipsowych?

Mieszanki tynkarskie na bazie gipsu, w obecności wody, wykazują silne, agresywne, chemicznie działanie. W przypadku stosowania tych tynków i przewidywanego dłuższego okresu suszenia ścian należy stosować narożniki wykonane z blachy aluminiowej lub z blachy nierdzewnej. Praktyka pokazuje, że obecnie szybko stawia się mury, zamyka obiekt oknami i prawie natychmiast kładzie elewację ze styropianu. W tak szczelnie zamkniętym budynku, często bez odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń kładzione są mokre tynki wewnętrzne, najczęściej gipsowe. Ściany zachowują wysoki poziom wilgotności przez długi czas. Zalecamy w takiej sytuacji stosowanie narożników aluminiowych lub ze stali nierdzewnej .
Takie narożniki wykazują znacznie większą niezawodność przy utrzymującym się dużym poziomem wilgotności w ścianie. Do tynków gipsowych nie powinno się stosować narożników stalowych.

źródło i zdjęcia: Metpol

Firma powiązana:

Metpol

Telefon 61 650 07 00
www.metpol.pl, www.maxi-tec.pl
sprzedaz@metpol.pl

Metpol