Porady

Kermi: Czym jest regulacja hydrauliczna?

11.07.2016

Regulacja hydrauliczna staje się koniecznością nie tylko ze względów ekonomicznych ale również ekologicznych. Wynika również z zapisów w normach DIN. Jedynie określona ilość przepływającej wody jest w stanie zapewnić odpowiednią moc cieplną grzejnika, zaspokajając Państwa potrzeby.

Pod pojęciem regulacji hydraulicznej rozumiemy ograniczenie strumienia masy ciepłej wody do takiej wartości, jaka została zadana dla danego grzejnika, zgodnie z zapotrzebowaniem grzewczym pomieszczeń. Im większa jest instalacja, im więcej występuje w niej załamań rur i większa jest powierzchnia, którą ma ogrzać, tym większy jest opór cieczy w zależności od strumienia masy wody. Wyrównanie przepływu wody ma na celu równomierne dogrzanie wszystkich pomieszczeń niezależnie na której kondygnacji się znajdują.

System bez wykonanej regulacji hydraulicznejZalety poprawnej regulacji hydraulicznej:

  • Oszczędność energii (do 6%)
  • Przyjazne środowisku (zmniejszona emisja CO2),
  • Komfort użytkowania (brak "szumów" na instalacji)
  • Zgodność z rozporządzeniami (EN 15378, EN 18599)

Co dzieje się, gdy regulacja hydrauliczna nie zostało przeprowadzone?

Im większa jest instalacja, im więcej występuje w niej załamań rur i większa jest powierzchnia, którą ma ogrzać, tym większy jest opór cieczy w zależności od strumienia masy wody. Sprawia to, że pomieszczenia położone w pobliżu pomp są przegrzane, zaś położone dalej, niedogrzane. Aby odpowiednio zaopatrzyć w ciepło pomieszczenia słabo ogrzane, w praktyce często zwiększa się temperaturę zasilania lub wydajność pompy. Jednak w ten sposób dodatkowo ogrzewa się wszystkie pomieszczenia. Prowadzi to do niepotrzebnego zwiększonego zużycia energii, a przez to większego zapotrzebowania na opał.

System z wykonaną regulacją hydraulicznąJak można rozwiązać ten problem?

Jedynie poprzez prawidłową regulację hydrauliczną systemu grzewczego, co ułatwia zastosowanie odpowiednio dobranych zaworów ze wstępnie nastawionymi wartościami kv.

Technika zaworowa Kermi

Wstępna nastawa zaworów Kermi odpowiada prawidłowo wykonanej regulacji hydraulicznej na budowie w instalacjach grzewczych ogrzewających powierzchnię do 1000 m², co potwierdzają badania prowadzone na Politechnice w Aachen. 

źródło i zdjęcia: Kermi

Firma powiązana:

Kermi

Telefon 71 354 03 70
www.kermi.pl
info@kermi.pl

Kermi