Porady

Caparol: Jak przemalować ciemną ścianę jasnym kolorem?

06.07.2016

Najważniejszą kwestią jest dobranie produktów w jasnym kolorze, do ciemnej farby, która znajduje się na ścianie. Jeżeli jest to farba akrylowa, zakrycie jej nie stanowi problemu. Całą ścianę należy zagruntować i pomalować na biało na przykład farba podkładową CapaGrund Universal. Tak przygotowane podłoże doskonale przyjmie jasny odcień kolejnej farby.

Ze względu na śliską powierzchnię farb lateksowych, celem podniesienia przyczepności, należy również użyć środka gruntującego CapaGrund Universal.

Najważniejszą kwestią jest dobranie produktów w jasnym kolorze, do ciemnej farby, która znajduje się na ścianieJak rozpocząć malowanie pomieszczeń?

1. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, malowanie pokoju rozpoczynamy od sufitu. Pamiętajmy, żeby najpierw pomalować narożniki przy oknie oraz miejsca łączeń sufitu ze ścianą, najlepiej małym pędzlem lub wałkiem. Wybieramy punkt najbardziej oświetlony, następnie, oddalając się od źródła światła, malujemy szerokie pasy już większym wałkiem.

2. Kolor sufitu zazwyczaj przenosi się również na ścianę, tworząc opaskę wokół całego pomieszczenia. Gdy farba wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklejamy taśmę samoprzylepną, która wyznaczy granicę między kolorem sufitu i ścian. Taśmę przyklejamy również wzdłuż granicy pomiędzy dwoma kolorami na dwóch sąsiednich ścianach.

3. Malowanie ściany rozpoczynamy od ściany z oknem, po czym przechodzimy coraz bardziej w głąb pokoju. Do malowania dużych płaszczyzn najwygodniej jest używać dużych wałków lub pędzli.

4. Kiedy farba lekko przeschnie, odklejamy taśmę malarską przy suficie, oddzielającą powierzchnie o różnych kolorach oraz tę zabezpieczającą okna, listwy przypodłogowe i gniazdka.

5. Podczas malowania niezwykle ważnym czynnikiem są warunki panujące na zewnątrz naszego mieszkania. Malowanie najlepiej zacząć, kiedy sprzyja nam pogoda – czyli gdy temperatura na zewnątrz sięga 15 – 25 stopni Celsjusza. Jeśli będziemy pomieszczenia malować zimą, ważne, aby w pomieszczeniu nie panowała zbyt duża wilgotność, a temperatura nie była niższa niż 5 stopni.

źródło i zdjęcia: Caparol Polska Sp. z o.o. Profesjonalne farby i systemy ociepleń