Porady

Stegu: W jaki sposób fugować płytki cegłopodobne?

04.07.2016

Fugę przygotowuje się w czystym wiaderku, co minimalizuje powstawanie wykwitów. Najlepiej przygotowywać fugę w porcjach po ok. 2 kg., w celu wyrobienia jej w przeciągu 15-20 minut. Przy pogodzie jesiennej, bez słońca i wiatru, czas "życia" (tzn. czas, w którym fugę można jeszcze nakładać bez straty wytrzymałości na ścianie) wydłuża się do 30 minut.

Fuga powinna mieć konsystencję mokrego piasku, jak z dna piaskownicy: po ściśnięciu powstaje kulka, z której nie wycieka woda, a po upuszczeniu z niewielkiej wysokości musi się rozbić. Jeżeli zastosuje się proporcje wody napisane na worku, to nie powinno być żadnego problemu. Dodawanie wody do gotowej zaprawy po wykorzystaniu pewnej ilości fugi jest niewskazane. Co prawda, da się z łatwością fugować, lecz drastycznie spadnie jej wytrzymałość na ścianie. W zależności od temperatury zewnętrznej istnieje czasami potrzeba dodania więcej wody, lecz zawsze na początku przygotowywania zaprawy. Fugę nakłada się za pomocą fugownicy (spoinówki) do fugowania klinkieru lub kamienia naturalnego. Taką fugownicę można kupić w każdym sklepie z materiałami budowlami, lecz nie każda się nadaje. Najlepiej kupić fugownicę o największej twardości, która najmniej ugina się pod naciskiem i powraca do swojego położenia. Standardowa szerokość to 10 mm. Niewielką ilość gotowej zaprawy nakłada się na prostokąt o wymiarach ok. 30x15 cm wykonanego z materiału nie wchłaniającego wilgoć np. blacha ocynkowana lub plastik, ponieważ i tak niewielka ilość wody w fudze może być za szybko wchłonięta przez packę, wykonaną z kartonu lub innego chłonnego materiału.

Fugę przygotowuje się w czystym wiaderku, co minimalizuje powstawanie wykwitów

Za pomocą fugownicy nakładać odpowiednią ilość fugi w szczeliny pomiędzy płytkami na powierzchni nie większej niż 4 płytki w pionie i 4 płytki w poziomie lub w przypadku nieregularnych płytek, nie więcej niż 50 cm długości fugi. Następnie zdecydowanym ruchem dociskać fugę jednocześnie pozbywając się nadmiaru fugi. Dociskać nie wolno więcej niż 5 razy w tym samym miejscu, ponieważ fuga zabarwi się na metaliczny kolor i straci swój naturalny wygląd. Po ok. 10 min. można rękawicą szmacianą delikatnie przetrzeć fugę, uzyskując "rustykalny" wygląd, lecz nie wolno naruszać samej struktury dociśniętej fugi, ponieważ w tym miejscu będzie ona się kruszyć. Zbyt silne dociśnięcie może wypchać fugę z szczeliny. Fuga nałożona i nawet lekko dociśnięta, ale pozostawiona na 24 godziny, twardnieje i przymocowuje się do podłoża. Wytrzymałość uzyskuje po co najmniej 21 dniach. Fugowanie najlepiej wykonywać przy tej samej pogodzie, a jeszcze lepiej w tym samym dniu partie ścian w całości w celu zachowania jednolitego koloru fugi. Jeżeli jest to fuga biała, to problem ten nie występuje. Najlepsze efekty uzyskuje się w fudze półpełnej o grubości ok. ½ grubości płytki, wtedy padające słońce z boku twarzy tworzy "grę cieni" na ścianie i oddaje charakter płytek.

źródło i zdjęcia: Stegu