Porady

Komfort: Jak dbać o dywan?

04.07.2016

Jeśli chcemy, aby dywan przez cały czas użytkowania zachował niezmieniony wygląd i właściwości, należy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji dywanów

  • nie dopuścić do silnego zabrudzenia,
  • regularnie odkurzać
  • okresowo czyścić na mokro lub sucho oraz impregnować
  • chronić dywan przed wilgocią i zamoczeniem,
  • unikać zagnieceń i załamań,
  • do usuwania plam stosować specjalistyczne środki zgodnie z zaleceniem ich producenta

Regularne odkurzanie

Regularne odkurzanie jest kluczowym elementem konserwacji każdego dywanu. Dzięki temu duża ilość nieprzylegającego brudu (kurz, włosy, okruchy, piasek) zostaje usunięta – unikamy w ten sposób wdeptywaniu brudu.
W produktach wełnianych, akrylowych i wiskozowych o ciętym runie, na początku użytkowania może wystąpić tzw. zjawisko pylenia się (peelingowania) dywanu, czyli wychodzenia luźnych włosów. Jest to cecha charakterystyczna dla produktów o runie ciętym, która po kliku tygodniach używania samoczynnie ustępuje. Jednakże, aby skrócić okres peelingowania zaleca się dokładne i częste odkurzanie. Warto zastosować zapachy odświeżające do odkurzacza, wówczas po sprzątaniu w domu będzie unosił się przyjemny zapach.

Czyszczenie na mokro lub sucho

Co pewien czas dywan należy poddać gruntownemu odświeżeniu wszystkie dywany, oprócz wiskozowych, mogą być szamponowane - czyszczone pianą. Przed szamponowaniem, należy dywan dokładnie odkurzyć i zabezpieczyć przed przemoczeniem. Wilgotny produkt należy suszyć tylko w pozycji rozłożonej. Środkiem jaki możemy polecić do samodzielnego czyszczenia dywanów jest Piana aktywna. Jest to preparat dostępny w naszej ofercie i bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy nim spryskać dywan, a następnie odkurzyć. Do usuwania plam polecamy delikatny odplamiacz Alibaba. Nasi klienci mogą również wypożyczyć odkurzacz piorący, przy zakupie odpowiedniego środka piorącego (koncentratu piorącego do włókien naturalnych bądź sztucznych). Dywany wykonane z wiskozy niszczą się poddane działaniu wilgoci, dlatego też należy czyścić je jedynie na sucho za pomocą specjalistycznych proszków, które wnikając między włókna łączą się z cząsteczkami brudu i następnie mogą być usuwane odkurzaczem. Do czyszczenia dywanów wiskozowych polecamy Granulat CARPETLIFE.

Impregnowanie

Po każdym czyszczeniu oraz usuwaniu plamy dywan należy zaimpregnować, ponieważ środki czyszczące usunęły nałożoną przez producenta warstwę impregnatu. Impregnacja to nic innego jak nałożenie cienkiego filtru, utrudniającego przenikanie brudu i kurzu do runa dywanu. Polecanym przez sieć sklepów Komfort jest preparat Baygard.

źródło i zdjęcia: Sklepy Komfort

Firma powiązana:

Sklepy Komfort

Telefon 0 801 30 11 30
www.komfort.pl

Sklepy Komfort