Porady

Sto: Renowacja fasady

30.06.2016

Renowacja elewacji budynku, poza podniesieniem wartości estetycznych, pozwala dostosować obiekt do współczesnych wymogów technicznych (zwłaszcza w zakresie ochrony cieplnej). Jest to również doskonała okazja do naprawy ewentualnych błędów popełnionych podczas projektowania i wykonywania obiektu. Sukces w odnawianiu elewacji, związany jest z doborem odpowiedniej technologii. Coraz większą popularność zdobywają rozwiązania renowacyjne oparte na systemach elewacji wentylowanych.

Funkcjonalność i technologia 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że renowacja fasady nie zawsze sprowadza się do przywrócenia obiektowi jego wcześniejszej formy architektonicznej. Często stanowi przemyślaną adaptację budynku do nowych funkcji z zachowaniem historycznego charakteru oraz wartości artystycznej. Do kreatywnej przebudowy fasady warto wykorzystać elewacyjne systemy wentylowane, gdyż rozwiązania te, poza niezaprzeczalnymi walorami estetycznymi, charakteryzują się bardzo korzystnymi właściwościami technicznymi. Wynikają one z budowy takich systemów - każdy z nich składa się z trzech podstawowych elementów: podkonstrukcji, warstwy izolacji (najczęściej jest to wełna mineralna) oraz okładziny. Okładzinę oddziela od izolatora szczelina wentylacyjna umożliwiająca stałą cyrkulację powietrza. To właśnie od tego elementu wzięło się określenie "elewacja wentylowana".

Budynek Sądu Apelacyjnego w Poznaniu – zastosowany system: StoVentec Glass

Permanentny obieg powietrza pozwala, dzięki różnicy ciśnień, pozbyć się potencjalnej wilgoci z muru oraz materiału izolacyjnego, dzięki czemu nawet zawilgocone ściany zewnętrzne, spotykane często w rewitalizowanych budynkach mogą stanowić podłoże dla systemów tego typu. Otwarta szczelina wentylacyjna pozwala także skutecznie chronić budynek przed letnimi upałami oraz wpływa korzystnie na izolacyjność akustyczną przegrody (np. w przypadku systemów StoVentec, potwierdzono poprawę izolacyjności akustycznej przegrody o 8-10 dB). Z punktu widzenia projektanta, jedną z najważniejszych zalet elewacji wentylowanej jest jej uniwersalność. System może być stosowany na większości podłoży, zarówno na starych murach, żelbecie jak i na szkieletowych konstrukcjach stalowych. Ponadto podkonstrukcja składająca się z konsol dostępnych w różnych długościach pozwala na wyrównanie nierówności, a nawet kilkunastocentymetrowych uskoków na płaszczyźnie elewacji, co przy fasadach poddawanych renowacji stanowi znaczne ułatwienie dla projektanta i wykonawcy.

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej – zastosowany system: StoVentec R

Jeśli chodzi o okładzinę, to w przypadku elewacji wentylowanych dostępny jest szeroki wachlarz materiałów wykończeniowych, m.in. kamień, szkło, ceramika oraz powłoki tynkarskie. Materiały te cechuje podwyższona trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne w porównaniu z tradycyjnymi ociepleniami. Dodatkowo są one łatwiejsze w konserwacji i naprawie. Przykładowo szklane i kamienne elewacje StoVentec mogą być myte myjkami ciśnieniowymi, a w przypadku uszkodzenia elementu w łatwy sposób może być on wymieniony bez konieczności demontażu całej fasady.

Nowy wygląd starych budynków

Renowacja budynku z zastosowaniem elewacji wentylowanych pozwala architektowi na dużą swobodę w kwestii aranżacji. Możliwe jest projektowanie wielkogabarytowej powierzchni w sposób bezspoinowy (np. z wykorzystaniem tynkowanego "na gładko" systemu StoVentec R) lub stosowanie podziału panelowego (system szklany - StoVentec Glass lub rozwiązanie z kamieniem masywnym - VeroStone Massive). W przypadku okładzin z otwartymi spoinami istnieją możliwości wykorzystania paneli o dużych formatach, nietypowych kształtach takich jak trapezy, trójkąty lub kreowanie elementów przestrzennych.

Dom Joannitów w Sulęcinie – zastosowane systemy: StoVentec R + StoVentec Glass 

Dodatkowo elewacje podwieszane pozwalają łączyć na jednej płaszczyźnie różne materiały, np. szkło, tynk, ceramikę oraz kamień naturalny. Ponadto, do niektórych typów elewacji wentylowanych mogą być mocowane elementy dekoracyjne (np. sztukaterie). Zwolennicy nietypowej geometrii fasady mogą z kolei uzyskać efekt zaokrąglonej ściany, różnego rodzaju wyobleń czy też przełamania płaszczyzny lub odchylenia jej od pionu. Z pomocą zastosowanych materiałów można podkreślić charakter obiektu, zupełnie go odmienić, nadając nowy kształt lub też zachować oryginalną formę ograniczając się do czerpania z funkcjonalnych właściwości podwieszanych systemów elewacyjnych.

Hotel Messerschmitt w Bamberg – zastosowany system: StoVentec RJak rozpoznać dobry system podwieszany?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na komplementarność systemu. Komponenty powinny pochodzić od jednego dostawcy, ponieważ tylko takie rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo użytkowania i trwałość elewacji. Ponadto należy zwrócić uwagę na doświadczenie producenta, zrealizowane obiekty oraz kompetencję techniczną (biblioteki gotowych detali konstrukcyjnych, możliwość udzielenia wsparcia technicznego podczas projektowania i wykonywania fasad) oraz jakość i innowacyjność elementów systemu. Warto przyjrzeć się elementom podkonstrukcji, gdyż właściwie dobrane konsole (np. ze stali nierdzewnej) pozwalają projektantowi ograniczyć grubość materiału izolacyjnego oraz uniknąć przebarwień na okładzinie powodowanych mostkami termicznymi. Podwieszane systemy elewacji wentylowanych to obecnie coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane przy renowacji fasad.

Poniżej kilka przykładów z realizacji rozwiązań Sto w Polsce i na świecie:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej – zastosowany system: StoVentec R
  • Budynek Sądu Apelacyjnego w Poznaniu – zastosowany system: StoVentec Glass
  • Dom Joannitów w Sulęcinie – zastosowane systemy: StoVentec R + StoVentec Glass 
  • Hotel Messerschmitt w Bamberg – zastosowany system: StoVentec R
  • Biurowiec Maschinengebäude w Karlsruhe – zastosowany system: StoVentec Glass

źródło i zdjęcia: Sto Sp. z o.o.

Firma powiązana:

Sto Sp. z o.o.

Telefon 22 5116 100, 102
www.sto.pl
info.pl@sto.com

Sto Sp. z o.o.