Porady

Lode: Jakie wybrać pustaki?

01.06.2016

Murowanie ścian z pustaków KERATERM nie wymaga posiadania nowych, dodatkowych umiejętności. Murarz, który osiągnął wprawę w murowaniu cegieł lub innych pustaków, łatwo pojmie niewielkie różnice w murowaniu z zastosowaniem pustaków KERATERM.

Do murowania ścian zewnętrznych i działowych ścian nośnych stosuje się ceramiczne pustaki Keraterm 44 (grubość ściany 44 cm), KERATERM 25 (grubość ściany 25 cm) i KERATERM 18,5 (grubość ściany 18,5 cm). Do murowania nienośnych ścian działowych stosuje się pustaki KERATERM 11,5 (grubość ściany 11,5 cm).

Od czego zacząć?

Aby uniknąć niepotrzebnego i nadmiernego cięcia i ciosania pustaków ceramicznych, na całej długości budowanego domu zaleca się ułożenie pierwszego rzędu ścian bez zaprawy murarskiej, dzięki czemu można sprawdzić zgodność długości na całej długości ściany, a w razie konieczności, można wykonać korektę za pomocą elementów dodatkowych lub pustaków przyciętych lub ociosanych do odpowiedniego wymiaru.

To trzeba wiedzieć!

Należy pamiętać, że jakikolwiek wyrób ceramiki budowlanej (w tym pustaki ceramiczne) mają strukturę kapilarną, dzięki której materiał ten dobrze wsiąka wodę i jednocześnie zapewnia szybkie odprowadzenie wody w postaci pary. Jak wiadomo, materiały na bazie cementu, do których również zalicza się zaprawę murarską, w celu zapewnienia maksymalnej wytrzymałości, w trakcie twardnienia wymagają wody. Aby nie dopuścić do wsiąknięcia w pustak wody będącej składnikiem mieszanki zaprawy murarskiej, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze powietrza (latem), przed rozpoczęciem prac murarskich zaleca się zamoczenie pustaka ceramicznego w czystej wodzie, co spowalnia również czas wiązania się pustaków.

źródło i zdjęcia: Grupa Lode