Porady

Viessmann: Jak zapobiegać przegrzewom?

23.05.2016

Każda instalacja solarna, niezależnie od wielkości i przeznaczenia, narażona jest na przegrzanie. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia, kiedy kolektory produkują więcej ciepła niż możemy w danym momencie wykorzystać i dochodzi wtedy do zagotowania się płynu solarnego w instalacji. Często występujące przegrzewy powodują konieczność wymiany płynu solarnego, w wyniku czego zwiększeniu ulegają koszty eksploatacji instalacji.

Kolektor słoneczny z aktywnym zabezpieczeniem przed przegrzewaniem

Kolektor słoneczny Vitosol 200-FMFirma Viessmann wprowadziła do swojej oferty płaskie kolektory słoneczne Vitosol 200-FM i Vitosol 100-FM, wyposażone w system ThermProtect, który wyłącza kolektor jeśli ten za bardzo się nagrzeje. Opatentowana przez firmę Viessmann technologia ThermProtect aktywnie zapobiega przegrzewom w instalacji solarnej. Polega na pokryciu absorbera kolektora dodatkową warstwą substancji, która zmienia swoje własności pod wpływem ciepła. Przy temperaturze powyżej 70°C odbija większość promieniowania słonecznego, zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu się kolektora. Przy braku odbioru ciepła z kolektorów płyn solarny nie zagotuje się, nawet w maksymalnym słońcu. Natomiast w temperaturze poniżej 70°C technologia ThermProtect nie stanowi żadnej bariery dla promieni słonecznych i kolektory pracują "normalnie", ponad 95% promieniowania słonecznego zamieniając na ciepło.

Kolektory płaskie Vitosol 200-FM oraz Vitosol 100-FM stanowią idealne uzupełnienie każdej instalacji grzewczejDo każdego domu

Kolektory płaskie Vitosol 200-FM oraz Vitosol 100-FM stanowią idealne uzupełnienie każdej instalacji grzewczej. Pozyskaną dzięki nim energię promieniowania słonecznego, wykorzystać można do wspomagania ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.), ogrzewania budynku czy wody w basenie kąpielowym. Kolektory Vitosol 200-FM oraz Vitosol 100-FM przeznaczone są do domów jedno- i wielorodzinnych. Ich zalety docenią przede wszystkim właściciele budynków, w których:

  • zastosowano zbyt dużą powierzchnię kolektorów słonecznych w stosunku do potrzeb jego mieszkańców
  • o nierównomiernym zużyciu c.w.u. w poszczególnych miesiącach
  • z solarnym wspomaganiem centralnego ogrzewania
  • dzieci się wyprowadzą i zmniejszy się zużycie ciepłej wody w domu.

Zaletą kolektorów Vitosol 200-FM oraz Vitosol 100-FM jest ich uniwersalne zastosowanie - można je zamontować na dachach spadzistych i płaskich, wbudować w pokrycie dachu lub też zamontować na elewacjach. Dodatkowym plusem jest możliwość montażu kolektorów w pozycji pionowej lub poziomej.

Korzyści z zastosowania kolektorów Vitosol 200-FM oraz Vitosol 100-FM:

  • brak przegrzewów w instalacji, przy braku odbioru ciepła z kolektorów
  • dłuższa trwałość płynu solarnego i dłuższe okresy pomiędzy jego kolejnymi wymianami
  • dłuższa trwałość kolektorów, które nie będą narażone na szoki termiczne
  • większa ilość pozyskiwanej energii słonecznej w porównaniu z konwencjonalnymi kolektorami

Podsumowując, kolektory z technologią ThermProtect same dopasują się do każdych zmieniających się warunków ich pracy, chroniąc całą instalację przed wszelkimi nieprawidłościami. Zapobiegają jednocześnie niepożądanym wydatkom związanym z usuwaniem ich skutków.

źródło i zdjęcia: Viessmann

Firma powiązana:

Viessmann

Telefon 71 360 71 00
www.viessmann.pl
info@viessmann.pl

Viessmann