Porady

Auer: Komin do kotła kondensacyjnego za grosze

23.05.2016

Kupując kocioł w okazyjnej cenie nie zawsze mamy świadomość, że to nie koniec wydatków. Do podstawowych modeli zazwyczaj trzeba dokupić armaturę, prawdopodobnie dodatkowe sterowanie dla obiegów i system wydechowy. Na koniec jest jak zawsze - miało być tanio a cena rośnie i rośnie.

Komin dla kotła kondensacyjnego to dość duży koszt. Nowoczesny system wydechowy ma niewiele wspólnego z kominem kuchni węglowej naszej babci. Tutaj mamy przeważnie rury ze stali kwasoodpornej w systemie koncentrycznym, czyli "rura w rurze", gdzie zewnętrzna pobiera powietrze do spalania a wewnętrzna wydala spaliny. Jeżeli czasem widzimy elegancką stalową rurę nad dachem, lub wystającą ze ściany budynku, to prawdopodobnie jest to komin "kondensata".

Koszt zależy dodatkowo od długości komina i mocy kotła, która wpływa na jego średnicę. Czy można uciec od tego wydatku? Tak. Jeżeli mamy kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, to możliwe jest przeprowadzenie komina przez ścianę. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. „w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” w § 175 zezwala na takie rozwiązanie. Jest to możliwe jeżeli:

  • mamy dom jednorodzinny,
  • moc naszego kotła nie przekracza 21kW,
  • wylot systemu wydechowego znajduje się na wysokości 2,5m.

To rozwiązanie znacznie skraca długość i koszt komina.

Nie zawsze jednak możemy zastosować przejście przez ścianę. Czasami warunki techniczne albo usytuowanie kotłowni nie pozwalają na to. Sposobem na obniżenie kosztów jest wtedy wykonanie systemu wydechowego z rur PVC-U. Są to tanie rury używane także jako odpływy w kanalizacji. Na razie takie rozwiązanie może być zastosowane jedynie w kondensacyjnych kotłach pulsacyjnych Pulsator marki Auer. W przypadku tego kotła, nawet długi przewód wydechowy kosztuje zaledwie kilkaset złotych, co czyni go najtańszym kominem dostępnym na rynku. Oczywiście kondensacyjny kocioł pulsacyjny posiada wszelkie zezwolenia do stosowania tego typu systemu. Wydech z rur PVC-U w Pulsatorze pozwala znacznie obniżyć koszty kotłowni.

Kocioł pulsacyjny, tak jak każdy inny kocioł z kondensacyjny umożliwia również bezpośrednie przejście systemem wydechowym z PVC-U przez ścianę, oczywiście jeżeli pozwalają na to warunki. Wtedy komin kosztuje nas naprawdę grosze. W praktyce taniej chyba się już nie da…

źródło i zdjęcia: Auer. Wyłączny przedstawiciel: Ciepło-Tech sp.j.