Porady

Silikony Polskie: Czyszczenie i pielęgnacja klinkieru

13.05.2016

Pielęgnację elewacji klinkierowej rozpoczynamy od wyczyszczenia jej preparatem SARSIL® - czyścik. Jest to preparat przeznaczony nie tylko do oczyszczania elewacji klinkierowych, ale wszystkich płytek ceramicznych, cegły klinkierowej i palonej, lastriko oraz niepolerowanego granitu. Likwiduje zabrudzenia organiczne, ale również osady powstałe na skutek zanieczyszczenia środowiska typu sadza, kurz, pyły przemysłowe, rdza.

Realizując elewację budynku musimy brać pod uwagę, że inwestujemy pieniądze przynajmniej na kilkanaście lat i nasza elewacja będzie wizytówką nieruchomości. Dlatego elewacja musi podlegać zabiegom pielęgnacyjnym. Bardzo efektownie na elewacji, ale również na innych elementach architektonicznych prezentuje się klinkier. Jednak jedną z jego wad jest łatwe przyjmowanie zabrudzeń i częste odbarwianie się. Wystawiony na warunki atmosferyczne klinkier może być podatny na zielone wykwity organiczne. Zapewnienie estetycznego wyglądu elewacji klinkierowej zapewniają działania pielęgnacyjne przy użyciu systemu SARSIL® - klinkier. Tak jak w przypadku systemu do kostki brukowej składa się on ze środka czyszczącego oraz impregnatu.

Zabrudzenia te mogą po pewnym czasie pokrywać materiały budowlane trudną do usunięcia patyną, obniżającą w znacznym stopniu estetykę elewacji budynku. Gotowy roztwór należy nanosić na powierzchnie dokładnie zwilżone wodą przy użyciu pędzla lub pistoletu. Po upływie 5 ÷10 minut spłukać powierzchnie strumieniem ciepłej wody. Preparat nie może wyschnąć na czyszczonej powierzchni, ponieważ po wyschnięciu pozostawia biały osad. Dlatego nie należy czyścić preparatem powierzchni nasłonecznionych i suchych. Na materiały polerowane preparat należy nanosić ostrożnie, gdyż może lekko zmatowić czyszczoną powierzchnię.

Zachowanie atrakcyjnego wyglądu elewacji wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Idealnym środkiem do tego celu będzie impregnat SARSIL® - klinkier. Nanoszenie tego preparatu silikonowego należy wykonywać w dzień bezdeszczowy, w temperaturze od +5 do +30°C. Impregnację klinkieru należy przeprowadzić po wykonaniu spoinowania i całkowitym wyschnięciu fug za pomocą wałka, pędzla lub urządzenia natryskowego, dwukrotnie w systemie "mokre na mokre". Bardzo ważne jest aby impregnat wniknął całkowicie w obrabianą powierzchnię. Aby zapobiec jego zaschnięciu, nadmiar na powierzchni należy starannie zetrzeć szmatką. Impregnat SARSIL® - klinkier ożywia powierzchnię elewacji i chroni przed wnikaniem w jej głąb wody. Jednocześnie nie zamyka porów klinkieru i pozwala materiałowi oddychać.

źródło i zdjęcia: Silikony Polskie