Porady

Andrewpol: Od czego zależy trwałość produktów drewnianych takich jak parkiety?

13.05.2016

Oczywiście od jakości i grubości materiału, ale również ważnym elementem są materiały pomocnicze wykorzystywane przy montażu i konserwacji. Współcześnie stosuje się trzy rodzaje wykończenia powierzchni drewnianych: lakierowanie, olejowanie, woskowanie. Najczęściej stosuje się lakierowanie. W zależności od gustu i przeznaczenia powierzchni drewnianych stosuje się lakiery z połyskiem, półmatowe i matowe, a rzadziej antypoślizgowe.

Lakier potrzebuje 14 dni do uzyskania pełnej twardości, ale większość nowych środków skutecznie chroni podłogę nawet po trzech godzinach. Lakier ma za zadanie chronić powierzchnię zwiększając odporność na wnikanie wody do drewna. Pomieszczenie, w którym stosuje się powierzchnie lakierowane musi spełniać odpowiednie warunki co do temperatury i wilgotności. Zbyt wysoka temperatura może powodować wysychanie i pękanie drewna. Duża wilgotność natomiast będzie powodować pęcznienie drewna. Uważa się, że optymalna temperatura pomieszczenia powinna wahać się w granicach 19-22 stopni C, a wilgotność 45-60%.

W celu zmniejszenia zużycia podczas eksploatacji należy pamiętać o regularnym pielęgnowaniu i czyszczeniu podłogi. Do konserwacji podłóg są specjalne środki konserwujące. Należy pamiętać, że środki te różnią się w zależności od sposobu wykończenia powierzchni (lakier, olej lub wosk). Nogi stołów i krzeseł należy podkleić filcowymi podkładkami (czym grubszymi tym lepiej). W przypadku, gdy położone są dywany, warto zastosować specjalne maty antypoślizgowe.

źródło i zdjęcia: ANDREWPOL – Zakład Drzewny