Porady

MCM Project: Suwnice w halach magazynowych

11.05.2016

Dobór odpowiedniej suwnicy w halach magazynowych, odgrywa kluczową rolę w procesie konstrukcji powierzchni stalowych. Na funkcjonalność suwnicy ma wpływ wiele czynników, m.in. ciężar, rozstaw, jej rodzaj czy też przeznaczenie. Na co zwrócić największą uwagę, dobierając suwnicę pod przyszłą inwestycję? Praktyczne porady znajdziecie w niniejszym artykule.

Rola suwnicy w hali magazynowej

Suwnica jest urządzeniem, które w łatwy i praktyczny sposób umożliwia transportowanie elementów (mało i wielogabarytowych) po powierzchni hali. Jej prawidłowe funkcjonowanie usprawnia procesy technologiczne, odciążając tym samym pracowników fizycznych, których rola ogranicza się do przygotowania ładunków w celu ich transportu, a następnie jego nadzorowania. O doborze odpowiedniej suwnicy powinnyśmy decydować już na samym początku planowania inwestycji, gdyż nasze decyzje, w dalszej perspektywie przełożą się na jakość realizacji całego projektu hali (w tym także dobór potrzebnych do niej akcesoriów).

Właściwy dobór suwnicy - Praktyczne porady

Przystępując do projektowania hali stalowej z wykorzystaniem suwnicy, należy przede wszystkim zastanowić się nad procesem technologicznym oraz ewentualnymi kolizjami, które mogą powstać w wyniku jej użytkowania. Bardzo ważnym elementem na etapie planowania inwestycji, jest sprecyzowanie wymagań do tzw. dźwignicy. To ona wpływa na rodzaj zastosowanej suwnicy oraz gabarytów samej konstrukcji powierzchni stalowej. Dlaczego? Poruszająca się po długości hali dźwignica z elementem przenoszonym, wywołuje obciążenia dynamiczne na belce podsuwnicowej przekazywane bezpośrednio na ramy główne całej konstrukcji. Zatem precyzyjnie dobrane dźwignice umożliwiają transport elementów w płaszczyznach pionowych i poziomych (ograniczeniami manewrów są: wysokość podnoszenia, długość toru jazdy ustroju oraz tonaż danego elementu).

Głównym parametrem mającym wpływ zarówno na wymiary, jak i cenę hali, jest tzw. wymagana wysokość podnoszenia elementów. Definiuje ona, na jakim poziomie zostanie zamontowana suwnica, co przekłada się na całkowitą wysokość ściany bocznej wraz z kalenicą planowanej inwestycji. Od rodzaju i przeznaczenia danej suwnicy, zależy w jaki sposób będzie projektowana przestrzeń hali. W sytuacji, gdy wymagana jest tylko jedna suwnica - pracuje ona po całej długości powierzchni budynku, a jeżeli więcej - montowane są tak, by funkcjonowały w tandemie lub osobno.

Korzyści dla inwestycji

Urządzenia w postaci suwnic i dźwignic, wykorzystywane do transportu elementów ważących niekiedy kilkanaście ton w zamkniętych strefach budynku, odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu hali stalowej. Przenoszenie elementów w inny sposób, byłoby praktycznie niemożliwe, a z punktu widzenia całej inwestycji - bardzo nieopłacalne. Poniesienie wydatku na zaprojektowanie odpowiedniej konstrukcji oraz dostarczenie tego typu urządzeń, zagwarantuje usprawnienie logistyki magazynu lub zakładu produkcyjnego.

Więcej informacji znajduje się na stronie MCM Project

źródło i zdjęcia: MCM PROJECT Sp. z o.o.

Firma powiązana:

MCM PROJECT Sp. z o.o.

Telefon 42 637 20 34
www.mcmproject.com.pl
biuro@mcmproject.pl

MCM PROJECT Sp. z o.o.