Porady

KLAFS: Dzieci w saunie - to całkiem zdrowe!

15.04.2016

Dzieci w Finlandii po raz pierwszy zabiera się do sauny już w początkowych miesiącach życia. Zasadniczo mechanizm ogrzewania organizmu dziecka nie różni się od tego u dorosłych, dlatego kąpiel w saunie wpływa na nie tak samo pozytywnie.

W dzieciństwie przekazuje się nam różne zasady, którymi kierujemy się później w dorosłym życiu – dotyczy to również zdrowia. Im wcześniej wpoi się dziecku zdrowy styl życia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie go prowadził przez dalsze lata.

Następuje wzmocnienie systemu immunologicznego i szybka reakcja organizmu na infekcje. Kąpiel w saunie jest celowym termicznym działaniem na ciało i ma pozytywny wpływ na stan zdrowia. Właśnie u dzieci można względnie szybko zaobserwować pozytywne oddziaływanie sauny na zdrowie fizyczne i psychiczne. Infekcje górnych dróg oddechowych występują rzadziej, a kiedy dziecko zachoruje, jego organizm regeneruje się dwa razy szybciej. Dzięki relaksującemu działaniu sauny nerwowość, napięcie i trudności z koncentracją słabną, a zdarza się, że całkiem ustępują.

Przekazujemy kilka wskazówek dotyczących odwiedzin dziecka w saunie:

  • Dziecko powinno być przede wszystkim zdrowe. Przed wizytą w saunie najlepiej jest omówić ją z lekarzem.
  • Najlepiej jest przyzwyczaić dziecko do sauny w domowej atmosferze.
  • Przy pierwszej wizycie powinno się pozwolić dziecku zachowywać się instynktownie: wejść do sauny, wyjść, przewietrzyć się… Wszystko jest możliwe, jeśli dziecko chce doświadczyć sauny jako zabawy, rozrywki.
  • Na pierwszą wizytę polecamy udać się do Sanarium® z niższą temperaturą i łagodnym ciepłem. Dziecko powinno zaczynać kąpiel zawsze od najniższej ławki, aby móc powoli oswoić się z ciepłem.
  • Koniecznie powinni Państwo zwrócić uwagę na to, czy dzieci wypiły wystarczająco dużo wody lub soku - przed, podczas i po saunowaniu.
  • Przyjemność kąpieli w basenie będzie dla dzieci ciekawym uzupełnieniem pierwszej wizyty w saunie.
  • Na zakończenie: Bądźcie Państwo czujni na sygnały wysyłane przez dzieci. To one dadzą Wam impuls do opuszczenia sauny.

Sauna nie jest wszystkim, co należy robić dla zdrowia. Jednak saunowanie jest jedną z lepszych inwestycji w zdrowie naszych dzieci, a tym samym przyszłych pokoleń.

źródło i zdjęcia: Klafs

Firma powiązana:

Klafs

Telefon 61 438 39 20
www.klafs.pl
info@klafs.pl

Klafs