Porady

Dobroplast: Tajemnicze skróty, czyli co oznaczają poszczególne parametry okien

Wybór okna nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na zakupie modelu, który będzie charakteryzował się wysoką energooszczędnością, dobrą akustyką czy po prostu komfortowym użytkowaniem. Zadania nie ułatwia szeroki asortyment propozycji okiennych dostępnych na rynku, a dodatkowo skomplikowane parametry, które opisują ich poszczególne właściwości. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien i jakimi kryteriami kierować się przy podejmowaniu decyzji podpowiada Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

Okno jest tym elementem domu, które przede wszystkim musi dobrze spełniać swoje funkcje użytkowe. Właściwie osadzone i odpowiednio dopasowane pod względem parametrów technicznych potrafi bowiem skutecznie zapobiegać stratom ciepła, wpływając znacząco na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Doskonale pełni również rolę bariery przed hałasem, zapewniając wewnątrz domu spokój i ciszę. Aby jednak tak się stało, konieczny jest wybór modeli o odpowiednich parametrach. Znajomość kilku z nich jest konieczna, by nie popełnić błędu i zdecydować się na model spełniający nasze potrzeby i oczekiwania.

Energooszczędność skryta pod symbolami

Zabezpieczenie przed niepotrzebnymi stratami ciepła to cecha, której najbardziej oczekujemy od dobrych okien. Z tym związany jest jeden z kluczowych parametrów, czyli współczynnik przenikania ciepła Uw.

Okno jest tym elementem domu, które przede wszystkim musi dobrze spełniać swoje funkcje użytkowe- "Im niższy współczynnik przenika ciepła Uw dla całego okna, tym mniejsza ilość energii ucieka przez stolarkę okienną. Według aktualnie obowiązujących przepisów polskiego prawa budowlanego maksymalna, dopuszczalna wartość współczynnika Uw dla pomieszczeń mieszkalnych ogrzewanych wynosi 1,3 W/m²K, dla pomieszczeń nieogrzewanych maksymalne Uw wynosi 1,8 W/m²K. Jeżeli zależy nam jednak na oknach, o których powiedzieć można, że są one super energooszczędne, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K." – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

W dużej mierze niską wartość tego parametru osiąga się między innymi dzięki wypełnieniu przestrzeni międzyszybowych gazami szlachetnymi np. argonem, co pozwala zmniejszyć przenikanie ciepła nawet o 10 %. Kolejną istotną rzeczą wpływającą na energooszczędność okien jest zastosowanie pakietów szybowych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych. I tu pojawia się następna tajemnicza wartość, która informuje nas o tym, czy zastosowane szyby dobrze chronią przed stratami energii.

- "Współczynnik przenikania ciepła przez szybę Ug, bo o nim tu mowa, często jest źle rozumiany lub też podawany przez niektórych sprzedawców okien, jako współczynnik dla całego okna. Jednak nic bardziej mylnego, ten współczynnik dotyczy wyłącznie szyby. Pomimo tego, że dotyczy on tylko szyby, ma jednak bardzo duży wpływ na finalną wartości Uw całego okna. Jeśli mówimy o zadowalającym poziomie współczynnika Ug dla szyby, to powinien on oscylować poniżej wartości 1,1 W/m²K". – dodaje ekspert firmy Dobroplast.

Pozostaje jeszcze parametr Uf, który również mówi nam o ilości traconej energii, ale tylko tej, która przedostaje się przez ramę okienną. Wybierając stolarkę okienną uwzględnić więc należy wszystkie wspomniane parametry, pamiętając jednak, że najbardziej miarodajny jest współczynnik przenikania ciepła Uw.

Szczelne okna to ciepłe okna

Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast- "Parametry świadczące o termoizolacyjności okien to bez wątpienia kluczowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas ich zakupu. Nie mniej ważne są jednak również dane informujące o szczelności stolarki i jej odporności na działanie wiatru, deszczu czy zmiennych warunków pogodowych. W tym miejscu warto wspomnieć o indeksie przepuszczalności powietrza, który mówi, jak dużo ogrzanego powietrza przedostaje się na zewnątrz przez zamknięte okno. Dobrze byłoby wybierać takie modele, które według normy EN 12207 osiągają klasę 4. Przykładowo w przypadku tylko o jeden stopień niższej klasy 3, różnica w ilości wydostającego się na zewnątrz powietrza jest prawie trzykrotnie niższa". – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

Zagadnieniem, które warto rozważyć przy zakupie jest także klasa wodoszczelności. Im wyższa, tym niższe ryzyko przecieku nawet w przypadku ulew z silnym wiatrem. Gwarancję taką dają nam okna klasyfikujące się zgodnie z normą EN 12208 w obrębie klasy 5A lub wyższej.

Akustyka też jest ważna

- "Coraz częściej przy wyborze nowych okien rozważamy już nie tylko samą kwestię termoizolacji, ale również takie aspekty, jak izolacyjność akustyczną. O poziomie ochrony przed hałasem z zewnątrz informuje nas parametr Rw, który jest wyrażany w decybelach. Im wyższa jest ta wartość, tym skuteczniejszą zaporę przed hałasem stanowi okno. I tym razem decyduje o tym kilka zmiennych. Na poziom parametru Rw wpływa m.in. rodzaj i konstrukcja zastosowanych szyb zespolonych, wielkość okna, typ i ilość uszczelek, ewentualne zastosowanie nawiewników, czy nawet właściwy montaż stolarki w otworze okiennym. Większość dostępnych na rynku okien charakteryzuje się współczynnikiem Rw na poziomie ok. 30-32 dB. O wszystkich innych, gdzie parametr Rw sytuuje się powyżej tej wartości, jak np. systemie okiennym ENCORE (34 dB), możemy mówić, że mają podwyższony poziom tłumienia dźwięków zewnętrznych". – wyjaśnia ekspert z firmy Dobroplast.

Rozważając zakup okna musimy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Znajomość podstawowych parametrów technicznych okien pozwoli nam dokonać jak najbardziej świadomego wyboru, a podjęta decyzja z pewnością zaprocentuje w niższych rachunkach i wysokim komforcie przez wiele lat. 

źródło i zdjęcia: Dobroplast

Dobroplast: Tajemnicze skróty, czyli co oznaczają poszczególne parametry okien
Zobacz produkty: