Porady

Pro-Vent: Jak dobrać odpowiedni rekuperator do budynku jednorodzinnego?

14.04.2016

Rekuperator ma za zadanie dostarczyć do budynku odpowiednią ilość powietrza świeżego i usunąć z niego powietrze zużyte przy możliwie maksymalnym odzysku ciepła. Wielkość urządzenia powinna być dobrana na tzw. projektowy strumień powietrza. Jest on zależny m.in. od wielkości budynku (objętości), typu pomieszczeń i ilości osób w nim przebywających.

Ponieważ budownictwo jednorodzinne charakteryzuje się zbliżonymi wielkościami (wysokość pomieszczeń, ilość osób przypadająca na jednostkę wielkości , itp.) dla uproszczenia można dobrać wielkość rekuperatora na podstawie jednego parametru: całkowitej powierzchni użytkowej budynku. Przyjmuje się, że krotność wymian powietrza na godzinę powinna zawierać się w granicach 0,5 .. 0,7 1/h.

Na stronie www.pro-vent.pl podano, dla danej wielkości urządzenia, sugerowaną maksymalną wielkość budynku. 

Przy wyborze centrali wentylacyjnej warto również zwrócić uwagę na sprawność samego wymiennika do odzysku ciepła, zastosowane w urządzeniu wentylatory, sposób zabezpieczenia wymiennika przed zamarzaniem czy certyfikaty (niezbędne na przykład przy dofinansowaniu do budynku energooszczędnego i pasywnego). Decydując się na centralę sugerujemy również pomyśleć o kosztach serwisu, w tym wymiany filtrów.

źródło i zdjęcia: PRO-VENT