Porady

Isover: Mity na temat izolacji

14.04.2016

Bogata oferta materiałów izolacyjnych, różnorodność technik montażu, a co najważniejsze niezliczone opinie i doświadczenia znajomych – ocieplając dom napotkamy na wiele rozbieżnych informacji, które nie zawsze są prawdziwe. Jakie zatem są najczęstsze mity dotyczące izolacji?

Mit #1 Izolację termiczną można zaprojektować na końcu

Budując dom w systemie gospodarczym, wykonywanie kolejnych etapów budowy często uzależniamy od stanu konta. Niektóre rozwiązania pojawiają się w projekcie nagle wraz z przypływem środków. Istnieje pogląd, że izolację można zaprojektować na końcu procesu budowy domu. Czy na pewno jest to opłacalne?

Izolacja ścian spełnia niezwykle ważną funkcję przy budowie czy renowacji domu – w ten sposób ograniczane są straty energii. Jeśli dopiero planujemy budowę domu, wówczas decyzję odnośnie zastosowania izolacji powinniśmy podejmować jeszcze na etapie projektu, aby uniknąć późniejszych, kosztownych i trudnych poprawek. Warto pamiętać, że proces budowlany od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, poprzez dokumentację, budowę obiektu po ostatecznie zamieszkanie trwa średnio 2 lata, zatem z wyprzedzeniem trzeba projektować i dobierać materiały tak, aby w następnych latach spełniać wymagania, które będą wtedy obowiązywać (najlepszą rekomendacją jest projektowanie zgodnie z Warunkami obowiązującymi od 2021 roku). Projektowanie według bieżących Warunków Technicznych spowoduje, że w przypadku ewentualnej decyzji o odsprzedaży obiektu, jego cena rynkowa będzie dużo niższa. Warto odpowiedzieć również na pytanie, czy w przypadku wyboru izolacji stać nas na oszczędności? Elementy wykończeniowe można wymienić, zaś poprawa izolacji w przegrodzie może wiązać się z wysokimi kosztami. Należy pamiętać, że dobrze dobrana izolacja wpływa znacząco na ograniczenie rachunków i zdrowy mikroklimat w budynku.

Mit #2 Tylko gruba warstwa izolacji zapewni pełną ochronę przed stratami ciepła

Przystępując do ocieplania domu lub garażu, możemy natknąć się na opinie podważające zasadność stosowania materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i wskazujące, że odpowiednio gruba warstwa jakiejkolwiek wełny zapewni pełny komfort cieplny.

Izolacja termiczna w przegrodzie budowlanej wpływa w największym stopniu na niskie przenikanie ciepła przez budynek i związane z tym straty energii oraz późniejsze koszty ogrzewania lub chłodzenia. Izolacja grubsza już o kilka cm skutecznie obniża wartość współczynnika U. Podobny efekt można osiągnąć stosując w ścianach materiały izolacyjne o jak najniższych współczynnikach przewodzenia ciepła lambda (np. ISOVER oferuje izolację o najniższym współczynniku lambda dla wełen mineralnych = 0,030 W/mK). Najlepszym sposobem osiągnięcia oczekiwanego efektu jest jednak podejście "2 w 1" czyli większa grubość materiału izolacyjnego i materiał o niższej lambdzie (czyli o niższym przewodzeniu ciepła). Izolacja musi mieć odpowiednią grubość, a właściwie opór cieplny (R), który jest funkcją dwóch parametrów (grubości izolacji i współczynnika przewodzenia ciepła — lambda). Im niższy współczynnik lambda lub im większa grubość, tym większy jest opór cieplny, a więc izolacja osiąga efektywność energetyczną.

Mit #3 Izolacja termiczna pomaga zarządzać temperaturą we wnętrzach

Przywiązanie do starych technologii oraz niewiedza sprawiają, że nowym metodom budowlanym przypisywane są często niesłusznie negatywne cechy bazujące na skojarzeniach. Dom otulony wełną nie tylko nie traci ciepła zimą, ale również nadmiernie się nie nagrzewa latem podczas upałów.

Efektywna izolacja ścian jest nieprzeceniona latem – jeśli jest zbyt cienka, podczas upalnego dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają, zaś nocą nadmiernie wychładzają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe. Zimą izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Izolując ściany, dachy, podłogi musimy pamiętać o unikaniu mostków cieplnych, które powodują niekontrolowane straty ciepła a nawet wykraplanie się pary wodnej, a co za tym idzie powstawanie pleśni, dlatego równie ważnym aspektem jest prawidłowy montaż.

Janusz Łyczko, Menadżer Rozwoju Rynku w ISOVER- "ISOVER od dziesięcioleci dzieli się swoja wiedza i doświadczeniem w zakresie doboru materiałów izolacyjnych oraz prawidłowego ich montażu. Ponieważ jesteśmy producentem podejmującym się odpowiedzialności szerzenia wiedzy prócz udostępnionych materiałów, fachowców w terenie czy ekspertów, z którymi każdy może skontaktować się poprzez udostępnioną infolinię Biura doradztwa technicznego otworzyliśmy również Centrum Szkoleniowe dla Wykonawców, gdzie korzystając z posiadanej wiedzy, dzieląc się dobrymi praktykami uczymy jak poprawnie izolować nie tylko w zakresie izolacji termicznej ale również w zakresie izolacji akustycznych czy wyspecjalizowanych – izolacji technicznych. Szkolenia organizowane w naszym Centrum Szkoleniowym ISOVER również doskonałe miejsce na omówienie i rozwianie wielu mitów i wątpliwości". ­– mówi Janusz Łyczko, Menadżer Rozwoju Rynku w ISOVER.

źródło i zdjęcia: Isover

Firma powiązana:

Isover Saint-Gobain Construction Products Polska

Telefon 32 339 63 00, Biuro Doradztwa Technicznego: 800 163 121
www.isover.pl
info@isover.pl

Isover Saint-Gobain Construction Products Polska