Porady

Ruukki: Co musisz wiedzieć o dachach ze stali?

12.04.2016

Dach stalowy to coś więcej, niż sama blachodachówka. Obejmuje on także podkonstrukcje, systemy rynnowe, elementy bezpieczeństwa dachowego, obróbki blacharskie i wiele innych elementów oraz akcesoriów, które zostały przedstawione poniżej.

W konstrukcji dobrego dachu najważniejsze jest, aby wszystkie części, z których się on składa, zostały wybrane z rozwagą oraz aby dobrze ze sobą współgrały

W konstrukcji dobrego dachu najważniejsze jest, aby wszystkie części, z których się on składa, zostały wybrane z rozwagą oraz aby dobrze ze sobą współgrały, zarówno funkcjonalnie, jak i wizualnie. Twój dach to więcej niż tylko blacha dachówkowa; wszystkie części dachu, od najmniejszych śrub po drabinki, mają duże znaczenie. Każda część odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, trwałości i atrakcyjności dachu.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, przeprowadzeniu prawidłowego montażu oraz odpowiedniej konserwacji możesz zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie dachu. Pokrycie dachowe chroni Twój dom i jego konstrukcję przed deszczem, wiatrem oraz śniegiem. Stanowi również najbardziej widoczny element, który decyduje o wyglądzie domu – a nawet podkreśla jego indywidualność.

Podkonstrukcja służy do tworzenia mocnej podstawy, do której mocowana jest np. blachodachówka i obejmuje również folię, łaty oraz taśmy wentylacyjne. Dobrze zbudowana konstrukcja wsporcza ma również wpływ na zwiększenie poziomu dźwiękoszczelności oraz izolacji cieplnej dachu. Służy także do bezpiecznego odprowadzania poza konstrukcję skroplin, które zazwyczaj gromadzą się pod blachą.

Podkonstrukcja służy do tworzenia mocnej podstawy, do której mocowana jest np. blachodachówka i obejmuje również folię, łaty oraz taśmy wentylacyjne

Obróbki blacharskie, wiatrownice oraz pasy wyprodukowane są z tych samych materiałów, co blacha na dach. Służą one do szczelnego łączenia ze sobą różnych elementów dachu, dzięki czemu są one gładkie, spoiste i atrakcyjne. Systemy rynnowe obejmują rynny, rury spustowe, wyloty rynny, kolana i inne elementy, za pomocą których woda deszczowa jest skutecznie odprowadzana z dachu.

Elementy bezpieczeństwa dachowego, drabiny, ławy kominiarskie oraz bariery śniegowe zapewniają bezpieczeństwo podczas chodzenia po dachu w trakcie jego konserwacji lub czyszczenia. Bariery śniegowe zatrzymują śnieg i lód przed osuwaniem się na przechodniów, natomiast drabiny tworzą drogi ewakuacyjne. W niektórych krajach, określone elementy bezpieczeństwa dachowego takie jak drabiny, osłony przeciwśniegowe oraz ławy kominiarskie są wymagane przez przepisy prawa – należy upewnić się w tym zakresie zasięgając opinii projektanta lub w lokalnym oddziale nadzoru budowlanego

Przejścia dachowe umożliwiają wykonanie szczelnych otworów w dachu, np. otworów na kominy.

źródło i zdjęcia: Ruukki Polska

Firma powiązana:

Ruukki Polska

Telefon 46 85 81 600
www.ruukkidachy.pl, www.ruukki.pl

Ruukki Polska