Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi antywłamaniowe i wejściowe

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Dobrze zamontowane drzwi zewnętrzne skutecznie zatrzymują na zewnątrz budynku nie tylko nieprzyjemny chłód, lecz również nieproszonych gości. Dopasowane pod względem estetyki do wyglądu domu wzbogacają również jego bryłę. Bez względu na to czy wybieramy drzwi w najprostszym modelu czy też rozwiązanie bardziej zaawansowane konstrukcyjnie, liczy się prawidłowy montaż.

Prawidłowa instalacja drzwi zewnętrznych zapewni nam, jako użytkownikom wyrobu komfortową, bezproblemową eksploatację oraz wysoką estetykę zamontowanej konstrukcji.

Bez dobrego montażu drzwi nie uzyskają również odpowiedniej izolacyjności termicznej i określonej przez producenta odporności na włamanie.

Pozorne oszczędności, które możemy uzyskać na tym etapie inwestycji decydując się na niefachową instalację mogą szybko zamienić się w poważne wydatki, jeśli okaże się np., że drzwi są nieszczelne lub zamki antywłamaniowe nie działają prawidłowo.

Krok po kroku

Montaż drzwi zewnętrznych powinien być wykonany przez fachową ekipę monterów, najlepiej rekomendowaną przez producenta danego wyrobu. Wiarygodnych specjalistów w zakresie montażu stolarki drzwiowej można znaleźć m.in. poprzez wyszukiwarkę na 

Przy instalacji należy każdorazowo stosować się do zaleceń producenta dołączonych do drzwi. Poza tymi wytycznymi istnieją również ogólne zasady sztuki budowlanej i montażu, które powinien znać każdy profesjonalny monter.

Jak zatem wygląda prawidłowa instalacja?

Pierwszy krok to przygotowanie montażu progu. Aby montaż był szczelny i "ciepły", należy zwrócić uwagę na to, by pod progiem warstwy betonu na zewnątrz i wewnątrz były właściwie rozdzielone warstwą termiczną i hydroizolującą, co gwarantuje uzyskanie odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła.

Drugi krok to przygotowanie ościeża (otworu w murze), w który wstawione zostaną drzwi.

Musi być on oczyszczony, zagruntowany, równy i szerszy o 20-30 mm od ościeżnicy (po 10-15 mm z każdej strony) i wyższy od niej o 10-15 mm. Kąty otworu powinny mieć 90°. Ważne jest również, aby drzwi montować po zakończeniu tynkowania ścian wewnętrznych oraz po zakończeniu innych tzw. prac mokrych, jak np. wylewanie posadzek - tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej "DOBRY MONTAŻ".

Kolejnym krokiem jest wstawienie ościeżnicy do otworu i jej prawidłowe umiejscowienie - w ścianach jednowarstwowych ościeżnicę montuje się w połowie grubości ściany, w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, a w ścianach trójwarstwowych w warstwie izolacji termicznej.

Ciepły montaż

W przypadku drzwi zewnętrznych bardzo ważna jest właściwa izolacja na styku stolarka-mur. Dlatego też często stosuje się tutaj tzw. ciepły montaż warstwowy.

Przy wykorzystaniu tej techniki, przed wstawieniem do ościeży ościeżnicę po całym obwodzie okleja się taśmami: paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz.

O ile producent nie zaleca inaczej, w tak przygotowany otwór wstawia się ościeżnicę ustawiając pion i poziom, a następnie unieruchamia ją za pomocą elementów stabilizujących.

Kolejny krok to zawieszenie skrzydła na wstępnie zamocowanej ościeżnicy z dostrojeniem wzajemnego ustawienia oraz sprawdzeniem funkcjonowania: drzwi powinny otwierać i zamykać się bez żadnych oporów, a szczelina między skrzydłem, a ościeżnicą musi być równa na całym obwodzie.

Jeśli ustawienie jest prawidłowe - sprawdzamy działanie zamków i blokad antywyważeniowych, a następnie zdejmujemy skrzydło i przystępujemy do zakotwienia ościeżnicy w ścianie. Montujemy listwy rozporowe wewnątrz ościeżnicy.

Wszystkie te czynności należy wykonywać według zaleceń producenta wyrobu. Kolejnym krokiem jest przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do ściany zewnętrznej i wypełnienie szczeliny pianą poliuretanową. Należy robić to ostrożnie tak, aby nie było jej za dużo. – dodaje Zdzisław Maliszewski.

Po całkowitym stwardnieniu uszczelniacza od wewnątrz przykleja się do ściany taśmę paroszczelną, a następnie przystępuje do obróbki (tynkowanie, obrobienie GK). Końcowy etap to montaż szyldów, klamek oraz wkładek i sprawdzenie funkcjonowania drzwi.

W razie potrzeby dokonuje się niezbędnej regulacji zawiasów drzwiowych – w wysokiej jakości wyrobach istnieje możliwość korekty ich ustawienia w trzech pozycjach.

Dobry montaż jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na długotrwałe oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi zewnętrznych.

Instalacja przeprowadzona niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej może prowadzić do wypaczenia elementów konstrukcyjnych ramy lub skrzydła, blokowania się elementów okuć, bądź nawet poważnego uszkodzenia drzwi.

źródło i zdjęcia: Hörmann

Pozostałe porady
Magnetyzery Ecomag: sposób na czystą instalację w mieszkaniu, domu jednorodzinnym i wspólnocie
Magnetyzery Ecomag: sposób na czystą instalację w mieszkaniu, domu jednorodzinnym i wspólnocie
Jeśli do celów sanitarno-bytowych używamy wody z miejscowego wodociągu najprościej jest założyć...
Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny