Porady

Cieplej zimą – grzejniki i akcesoria

26.10.2011

Jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego często zastanawiamy się nad modernizacją systemu grzewczego. Działania renowacyjne, polegające na wymianie grzejników i armatury c.o. skutecznie wpłyną na podniesienie efektywności instalacji grzewczej.

Cieplej zimą – grzejniki i akcesoria

Montaż aluminiowych grzejników o wysokiej sprawności cieplnej realnie podwyższy możliwości grzewcze systemu. Natychmiastowa reakcja układu grzewczego na zmiany termostatu pozwoli szybko regulować wysokość temperatury w pomieszczeniach.

Funkcjonalnie rozmieszczone i odpowiednio dobrane grzejniki to klucz do komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Oferowane przez producentów różnorodne rozwiązania grzewcze dają nam wiele wariantów zapewnienia ciepła we wnętrzach.

Ogrzewanie podłogowe, grzejniki ścienne, płytowe i konwektorowe wykonane z różnych materiałów charakteryzują się inną: jakością, efektywnością, wyglądem oraz sposobem i czasem oddawania ciepła. Od nowoczesnych grzejników wymaga się, by oddawały do pomieszczeń jak najwięcej ciepła w krótkim czasie. Poszukując grzejników, które spełnią te oczekiwania należy przyjrzeć się parametrowi bezwładności cieplnej.

Ciepło od zaraz

Grzejniki żeliwne posiadają dużą bezwładność cieplną, co w praktyce oznacza, że proces nagrzewania do wymaganej temperatury trwa stosunkowo długo. Grzejniki aluminiowe nagrzewają się zdecydowanie szybciej, przez co w pomieszczeniu szybko odczujemy komfort termiczny. O wysokości temperatury we wnętrzach decydują indywidualne upodobania domowników i przede wszystkim charakter oraz przeznaczenie wnętrza.

Wyższy wskaźnik ciepła ustawimy na termostacie w łazience, przystosowując temperaturę do kąpieli dziecka, natomiast inną w gabinecie czy sypialni. Temperatury pomieszczeń przyjmują również różne wartości w cyklu dziennym i nocnym. Ze względu na różnorodne oczekiwania grzewcze chcemy, aby instalacja centralnego ogrzewania była elastyczna i umożliwiała nam swobodną regulację temperatur. Szybką reakcję centralnego ogrzewania na zmienne warunki atmosferyczne oraz równomierny poziom ciepła we wnętrzach zapewnimy instalując wydajne i lekkie grzejniki aluminiowe G 500 F i G 350 F  z oferty Grupy Armatura.

Wyprofilowane, by oddawać więcej ciepła

Stały poziom komfortu cieplnego utrzymamy przy pomocy wydajnych i estetycznych grzejników aluminiowych G 500 F i G 350 F  z oferty Grupy Armatura. Posiadają one wyjątkowo dużą powierzchnię oddawania ciepła. Zestaw 10 członów, skręconych ze sobą złączkami stalowymi i uszczelkami wyróżnia bardzo dobre przewodzenie ciepła. Zaraz po reakcji termostatu jest ono szybko oddawane do otoczenia.

Takie rozwiązanie ułatwi ogrzanie pomieszczeń po długiej nieobecności domowników lub szybkie podwyższenie temperatury np. w łazienkach. W zależności od indywidualnych potrzeb, każdy z zestawów może być uzupełniony o dodatkowe elementy lub pomniejszony o dowolną liczbę członów. Producent – Grupa Armatura, aby zwiększyć szybkość rozprowadzania ciepła, specjalnie wyprofilował wloty i wyloty powietrza.

Trzy rzędy otworów zwiększają efektywność grzewczą, wspomagając proces naturalnej konwekcji ogrzanego powietrza. Dwie wersje rozmiarowe umożliwiają indywidualne dopasowanie do pomieszczenia. Grzejnik G 500 F posiada wysokość 573 mm i szerokość 805 mm, natomiast model G 350 F występuje w wymiarach 423 mm x 805 mm.

Szybki efekt cieplny

Przy wyborze grzejników zwracamy uwagę na ich wygląd, który wpływa na estetykę pomieszczeń oraz efektywność cieplną. Wysoki współczynnik mocy grzewczej, biały kolor poprawiający emisję ciepła i nowoczesne wzornictwo to atuty grzejników G 500 F oraz G 350 F. Ich wysoka skuteczność w ogrzewaniu wnętrz oraz neutralny desing pozwalają na montaż urządzeń zarówno w salonach, sypialniach, pomieszczeniach użytkowych, jak i w kuchniach łazienkach.

Nominalna moc grzewcza członu grzejnika w przypadku modeli G 500 F i G 350 F wynosi odpowiednio 112 [W] i 87 [W]. Grzejniki wykonano z wysokiej klasy stopu aluminium i krzemu, dzięki czemu są one funkcjonalne i lekkie. Stanowią one korzystną alternatywę dla kaloryferów żeliwnych, które bez konieczności zmian w instalacji łatwo wymienimy na grzejniki aluminiowe. W celu uniknięcia korozji międzykrystalicznej, modele z oferty Grupa Armatura od środka zabezpieczono specjalną powłoką. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest montaż grzejnika również w instalacji miedzianej.

Zgrane połączenie – grzejnik plus zawór

Niezbędnym wyposażeniem grzejników pracujących w systemie centralnego ogrzewania jest również armatura grzewcza. Przy jej pomocy precyzyjnie np. wyregulujemy temperaturę w pomieszczeniu i dobierzemy najlepsze parametry pracy całej instalacji. Zawory: grzejnikowe proste, mosiężne kątowe oraz zawory odcinające dopływ ciepła przyczynią się do ekonomicznego wykorzystania energii cieplnej w naszych domach.

Stosując akcesoria centralnego ogrzewania, dedykowane bezpośrednio grzejnikom G 500 F i G 350 F z oferty Grupy Armatura znacząco wydłużymy ich okres eksploatacji. Duży wybór wymiennych elementów systemu ogrzewania pozwala na kompleksową renowację systemu grzewczego. Zawory odcinające proste i kątowe pozwalają na konserwację i wymianę grzejników bez konieczności wyłączania pracującej instalacji.

Wszystkie elementy wykonano z mosiądzu, zgodnie z normą PN-92/M-75016/PN-EN 12164.

  • Zawór odcinający, prosty, mosiężny  – cena ok. 17,96 zł brutto
  • Zawór odcinający, kątowy, mosiężny – cena ok. 17,96 zł brutto

Źródło: Grupa Armatura

Więcej

 

Firma powiązana:

Armatura Kraków

Telefon 12 25 44 206
www.grupa-armatura.pl
biuro@grupa-armatura.pl

Armatura Kraków