Porady

Awenta: Podłączamy wentylator z czujnikiem wilgotności

03.03.2016

Wentylator opatrzony symbolem H czyli wyposażony w czujnik wilgotności można podłączyć na dwa sposoby.

Pierwszy sposób z pełną funkcjonalnością wentylatora:

Przewód fazowy (z napięciem, zazwyczaj przewód w kolorze brązowym) należy podłączyć do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą L. Natomiast zero (zazwyczaj przewód w kolorze niebieskim) do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą N. Do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą T podłączamy również przewód fazowy ten sam co do zacisku L ale poprowadzony przez włącznik światła lub oddzielny włącznik który będzie uruchamiał wentylator. Jest to tak zwana faza uruchamiająca dająca impuls wentylatorowi do uruchomienia się.

Przy takim podłączeniu wentylator będzie uruchamiał się samoczynnie w momencie wykrycia podniesionego poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu oraz będzie możliwość uruchomienia wentylatora za pomocą włącznika razem ze światłem lub oddzielnym włącznikiem. Drugi sposób z niepełną funkcjonalnością wentylatora: Przewód fazowy (z napięciem, zazwyczaj przewód w kolorze brązowym) należy podłączyć do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą L. Natomiast zero (zazwyczaj przewód w kolorze niebieskim) do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą N. Przy takim podłączeniu wentylator będzie uruchamiał się samoczynnie w momencie wykrycia podniesionego poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu, bez możliwości uruchomienia wentylatora samoczynnie przez użytkownika np. ze światłem.

Zasada działania higrostatu i opóźnienia wyłączenia

Wentylator aby się uruchomić potrzebuje być czymś "pobudzony", i jest to albo podniesiony poziom wilgoci lub impuls z włącznika który daje napięcie na zacisk T. W obu tych przypadkach opóźnienie wyłączenia zaczyna odliczać czas od momentu gdy czynnik który wzbudził wentylator ustanie. W przypadku gdy wentylator został uruchomiony dodatkowym włącznikiem przez podanie zasilania na zacisk T opóźnienie wyłączenia zostanie uruchomione w momencie wyłączenia
włącznika. Natomiast gdy wentylator uruchomił się samoczynnie wykrywając podniesiony poziom wilgoci opóźnienie wyłączenia zostanie uruchomione w momencie gdy wilgoć z pomieszczenia zostanie usunięta i poziom tej wilgoci spadnie do poziomu pierwotnego ustawienia. Zielona dioda na układzie elektronicznym wskazuje czy wentylator wykrył wilgoć
czy nie jeśli tak to dioda będzie się świeciła i dopiero od momentu jej zgaśnięcia wentylator zaczyna liczyć zwłokę wyłączenia.

źródło i zdjęcia: Awenta

Firma powiązana:

AWENTA E.W.A. Chomka Sp.J.

Telefon 25 758 52 52, 25 758 93 92
www.awenta.pl
awenta@awenta.pl

AWENTA  E.W.A. Chomka Sp.J.