Porady

Xella: W jakich sytuacjach ocieplać budynki od wewnątrz?

26.02.2016

Ocieplanie pomieszczeń od wewnątrz jest dobrym rozwiązaniem, gdy izolacja od strony zewnętrznej jest niemożliwa lub niewskazana, a właściciele chcą poprawić komfort cieplny i obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Ociepleniem ścian od wewnątrz będą więc zainteresowani właściciele mieszkań w budynkach, w których spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa zwleka z izolacją całego obiektu lub istniejąca izolacja jest niewystarczająca.

Ocieplenie od wewnątrz zachowuje fasadę w oryginalnym kształcie, stąd też stosuje się je w obiektach zabytkowych – m.in. kamienicach, czy zabytkach zmieniających po modernizacji funkcję (np. przebudowywanych na hotele, biura czy apartamenty) – dostosowując parametry energetyczne budynku do współczesnych wymagań.

Ta forma ocieplenia ma dużo zalet również w przypadku obiektów użytkowanych okazjonalnie np. kościołów, sal sportowych czy koncertowych. Wymagają one przede wszystkim możliwości szybkiego ogrzania, mniejsze znaczenie ma akumulacja cieplna i bezwładność termiczna muru. Ocieplenie od wewnątrz "odcina" mur od powietrza wewnętrznego. Dzięki temu można szybko nagrzać pomieszczenie bez ogrzewania muru.

źródło i zdjęcia: Multipor